مبلمان وسایلی هستند که اندازه تمیز بودن آن‌ها، نقش مهمی در زیبایی و شیک بودن هر خانه ای دارد.

این وسایل مثل سایر وسایل منزل، هر چند وقت یک‌ بار احتیاج به شستن دارند. مخصوصا در خانه‌ هایی که فرزند کوچک دارند، شستن این لوازم اهمیت بالاتری را دارا میشود؛ چون مبل‌ ها زودتر از حالت معمولی کثیف می‌شوند.

بعضی، این کار را به عهده‌ی مرکز های مبل شویی می‌گذارند؛ ولی بعضی دیگر ترجیح می‌دهند شیوه شستشوی مبلمان در خانه را یاد گرفته و خود این کار را انجام دهند.

در این مقاله قصد داریم شیوه شستن انواع مبلمان را به شما آموزش دهیم،پس با ما همراه باشید.

بییشتر بخوانید: بید زدایی فرش در فردیس

مرحله های شستشوی مبلمان در خانه

شاید در شروع تمیز کردن مبلمان در خانه خیلی سختی به نظر برسد؛ ولی اگر کمی وقت و حوصله به خرج دهید و شیوه شستن مبلمان در خانه را یاد بگیرید، در مواقع میتوانید، این وسایل را مثل روز اول حسابی برق بیندازید.

با این‌ حال پیش از شروع کار، حتماً باید به نوع مبلمان خود توجه کنید؛ چون که تفاوت‌ هایی بین تمیز کردن مبلمان پارچه‌ای با مبل های چرم یا مخملی وجود دارد.

همینطور اگر که مبلمان شما دارای درج شدگی برچسب راهنمای شستشو است، حتماً باید مرحله های شستشو را مطابق با دستور العمل‌ های درج شده انجام دهید؛ ولی به صورت کلی نحوه شستن مبلمان در خانه شامل مرحله های زیر می‌شود:

 1. تمیز کردن گرد و غبار: در این مرحله با استفاده از یک جاروبرقی، گرد و غبار روی مبلمان را تمیز کنید.
 2. پرز گیری: پرز گیری مخصوص کسانی است که حیوان خانگی دارند. در بعضی از مواقع، موهای ریخته شده روی مبلمان با جارو تمیز نمی‌شوند و شما حتماً باید توسط یک پرز گیر، آن‌ ها را از روی مبل هایتان تمیز کنید.
 3. لکه گیری: با گذشت زمان لکه‌ های گوناگونی روی مبلمان به وجود می آید، برای تمیز کردن این لکه‌ها، اندازه برابر از آب و سرکه سفید را با یک دیگر مخلوط کرده و روی لکه‌ها اسپری کنید، بعد با یک دستمال آرام لکه‌ها را پاک کنید. برای مبلمان چرمی، احتیاجی به اسپری نیست و کافیست اول دستمال را با محلول کمی مرطوب کرده و سطح مبلما را با آن تمیز کنید.
 4. تمیز کردن بخش چوبی یا فلزی مبلمان: با استفاده از دستمال نرم و یک ماده مخصوص پاک کردن سطوح چوبی یا فلزی، این بخش را تمیز کنید.
 5. شامپو زدن: مخلوطی از آب ولرم و شامپو آماده کنید و بعد روی قسمت کوچکی از مبلمان تست کنید، اگر با تغییر رنگ روبرو نشدید، یک ابر یا اسفنج بزرگ را به محلول زده و بخش های پارچه‌ای را کاملاً به آن آغشته کنید. اگر از بخار شوی استفاده می‌کنید، مرحله بعد را انجام دهید به جز این کف‌ها را با یک دستمال از روی مبل ها تمیز کنید. دقت کنید که این مرحله و مرحله بعد، برای مبلمان چرمی قابل انجام نیستند.
 6. استفاده از بخار شوی: اگر که بخار شوی دارید، بعد از آغشته کردن مبلمان به شامپو (کاری که در مرحله پیش انجام شد)، سه لیتر آب و سه پیمانه ماده شوینده بر پایه آب را درون یک ظرف با هم مخلوط کرده و آن‌ها را درون مخزن بخار شوی بریزید، بعد سطح مبل ها را با کف شامپو و محلول بشویید. بعد از تمام شدن کار، مکنده بخارشوی را فعال کنید و کف‌ها را از روی سطوح مبل ها تمیز کنید.
 7. ثابت کننده رنگ و جنس پارچه: ثابت کننده‌ ها را می‌توانید از داروخانه‌ ها و فروشگاه‌ ها فراهم کنید و برای مبل های خود استفاده کنید.
 8. خشک کردن: بعد از شستن مبل، اجازه دهید آن‌ ها خشک شوند. در شستن مبل پارچه‌ای و مخمل به شیوه دستی، امکان دارد رطوبت باقی مانده روی مبلمان زیاد باشد؛ پس بعد از تمام شدن کار، با یک دستمال نرم و تمیز کمی از رطوبت را بگیرید تا مبل هایتان زودتر خشک شوند. اگر مبلمان چرمی را با دستمال مرطوب تمیز کرده‌اید، می‌توانید رطوبت‌گیری را برای مبل‌های چرمی هم انجام دهید.

بییشتر بخوانید: نحوه مراقبت از فرش بعد از قالیشویی

7779

نحوه شستشوی مبلمان پارچه ای در منزل

مبلمان پارچه‌ای امکان دارد از پارچه‌ هایی با طرح و رنگ‌ های شلوغ و گوناگون و یا به شکل تک رنگ تهیه شده باشند.

در هنگام شستشوی این مدل مبلمان در منزل، باید حواستان باشد موادی که استفاده می‌کنید موجب تغییر رنگ در پارچه ها نشوند.

شیوه شستشوی مبلمان در منزل، برای مبل‌های پارچه‌ای به روش دستی یا با استفاده از بخار شور ممکن است.

بییشتر بخوانید: شیرازه دوزی فرش ماشینی

نحوه شستشوی مبلمان چرم در خانه

تمیز کردن مبل های چرم، به‌ دفعات آسان تر از مبلمان پارچه‌ای است و استفاده از یک دستمال مرطوب به صورت روزانه تا حد بالایی مبلمان شما را تمیز نگه می‌دارد.

نحوه شستشوی مبلمان مخمل در خانه

مبلمان مخملی را می‌توان مثل مبل های پارچه‌ای، توسط بخار شوی یا به شیوه دستی تمیز کرد.

امکان خشک شدن این مدل مبلمان بیشتر از بقیه مبل‌ های پارچه‌ای زمان بر است، پس اگر از روش دستی استفاده می‌کنید، بهتر است در نتیجه کار همه بخش ها را با دستمال یا یک حوله خشک کنید.

وسایل مورد نیاز برای شستشوی مبلمان در خانه

بعد از یاد گرفتن شیوه شستشوی مبلمان در خانه، باید وسایل و مواد مورد نیاز برای شستن را فراهم کنید. همانگونه که تا اینجا اشاره شد، برای تمیز کردن هر مدل مبل، باید از وسایل به خصوصی استفاده کنید.

به کار گرفتن سایر شیوه ها، امکان دارد به بافت پارچه و ظاهر مبل های شما صدمه بزند. این وسایل یا مواد، می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • جاروبرقی برای زدودن گرد و غبار از روی مبلمان
 • پرز گیر (اگر حیوان خانگی دارید)
 • دستمال تمیز یا اسفنج
 • دستگاه بخارشوی
 • شامپو مخصوص شستن مبلمان

نکته های قابل توجه در زمان استفاده از لکه بر ها

توجه نکردن به نظافت مبلمان و باقی ماندن بعضی از لکه‌ها برای مدت طولانی روی سطوح پارچه‌ای، مخملی و یا چرم این وسایل سبب خرابی آن‌ها می‌شود علاوه بر تمیز کردن بعضی آلودگی‌های به وجود آمده روی مبلمان تا وقتی که تازه هستند خیلی آسان است ولی با مرور زمان از بین بردن آن‌ها دشوار می‌شود.

بییشتر بخوانید: قالیشویی در گلابدره تهران

fpdl.in process deep furniture cleaning removing dirt from sofa washing concept 473712 3850 full

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • مبل شویی در تهران
 • مبل شویی در غرب تهران
 • مبل شویی در شرق تهران
 • مبل شویی در جنوب تهران