ما در این مطلب به مبحث شیرازه دوزی فرش ماشینی می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: قالیشویی در تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

شیرازه دوزی فرش ماشینی

فرش‌ ها امروزه به بهترین و رایج‌ ترین زیرانداز ها در بین مردم تبدیل شده‌ اند که در انواع گوناگون ماشینی و دستبافت وجود دارند. فرش‌ ها در واقعیت از مواد و وسایل گوناگونی تشکیل شده‌اند و شیرازه یکی از مهمترین آنهاست که در واقعیت نقش یک محافظ و قاب را برای نگهداری دیگر اجزا بر عهده دارد.

شیرازه مانند دیگر قسمت های فرش می‌تواند پس از مدتی دچار صدمه و خسارت شود و احتیاج به تعمیر و ترمیم داشته باشد. شیرازه دوزی فرش در اصل همان بافت گرد لبه‌ های فرش میباشد که در کناره‌ های طولی فرش بافته می‌شود و وظیفه اصلی آن حفاظت از فرش میباشد. در ادامه مقاله به ارزیابی شیرازه دوزی و شیوه های آن میپردازیم.

بیشتر بخوانید:اهمیت شستشوی فرش در قالیشویی

شیرازه دوزی فرش

شیرازه فرش از جمله ارکان مهم فرش است که در سمت چپ و راست آن قرار دارد و امکان دارد پس از مدتی دچار پوسیدگی شود و احتیاج به تعمیر و ترمیم داشته باشد. در این شیوه شیرازه کهنه از فرش جدا می‌شود و یک شیرازه مشابه دیگر به آن بافته دوخته خواهد شد. شیرازه دوزی یک کار بسیار تخصصی و ماهرانه است و مثل رفوی فرش احتیاج به تخصص و مهارت دارد و افراد معمولی نباید اقدام به انجام این عمل کنند.

مهمترین دلایل خراب شدن شیرازه فرش

به طور کلی فرش‌ های ماشینی و دستبافت میتوانند طول عمر معینی داشته باشند و تحت شرایط خاص امکان پذیر است دچار آسیب و خسارت شوند. از جمله مهمترین عواملی که موجب خراب شدن شیرازه فرش‌ ها می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنگامی که رطوبت به شیرازه‌ های فرش برسد موجب می‌شود با گذشت زمان دچار پوسیدگی و خرابی شوند.
 • تماس بیش از اندازه شیرازه فرش با زمین و سائیده شدن آن بر روی سطوح سفت و ناهم تراز می‌تواند در آخر موجب نخ کش شدن و از بین رفتن شیرازه‌ ها شود.
 • یکی دیگر از مهمترین علت های خراب شدن شیرازه فرش‌ ها زدگی آن است که می‌تواند از وجود رطوبت و نگهداری نادرست باشد.
 • از دیگر موارد خراب شدن شیرازه پارگی آن میباشد که می‌تواند ناشی از وارد شدن ضربه و … باشد.

بیشتر بخوانید:رفع سوختگی مبل در مبلشویی

ویژگی اساسی شیرازه بافی در فرش ها

در واقعیت شیرازه‌ بافی فرش می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که مهمترین آنها به شرح زیر است:

 • نبود شیرازه باعث می‌شود که پرز های فرش به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در طول زمان بافت طولی فرش میریزد و از تراکم بافت آن کم می‌شود و بعد از مدتی حاشیه فرش کم می‌شود و شیرازه دوزی باعث می‌شود که فرش مستحکم شود و با نظم بیشتری در کنار یکدیگر قرار بگیرند.
 • شیرازه دوزی علاوه بر آنکه باعث استحکام فرش و بالا رفتن طول عمر آن می‌شود باعث می‌شود که فرش زیبایی بسیاری به خودش بگیرد. حتی گرانبها ترین فرش ماشینی هم بدون داشتن شیرازه نمی‌تواند زیبایی و جذابیت برای افراد داشته باشد.

انواع مختلف شیرازه دوزی

در واقعیت برای شیرازه دوزی فرش به سوزن، نخ چرم دوزی و خامه احتیاج است و می‌توان از این مواد به شیوه های گوناگونی استفاده کرد. شیرازه از سه تا پنج تار هم رنگ ساخته شده که در کناره فرش به دور 2 تا 6 چله تابیده می‌شود و به نظم کناره‌ های فرش، پیشگیری از پاشیدگی تارها و پوشش سرپودها کمک میکند. شیرازه دوزی در اصل به 5 شیوه گوناگون انجام می‌شود که هر کدام می‌تواند خصوصیت ها، قابلیت‌ها و کاربرد های متنوعی داشته باشند. این شیوه ها به شرح زیر می‌باشند:

 • متصل
 • منفصل
 • متخاصم
 • متقاطع
 • چند ردیف

شیرازه دوزی فرش ماشینی

شیرازه دوزی مانند ریشه دوزی فرش می‌تواند به شیوه های گوناگونی انجام شود که روش ماشینی آن امروزه شایع تر است که به طور معمول برای فرش‌ های ماشینی به کار می‌روند. در شیرازه دوزی ماشینی تمامی کار های شیرازه دوزی توسط دستگاه‌ ها و ماشین‌ ها صورت می گیرد و افراد تنها در تعیین جنس و رنگ فرش، رنگ و نوع نخ و … دخیل هستند. در این شیوه دستگاه‌ های سردوز صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و شیرازه‌ های فرش دوباره بافته خواهند شد. به طور کلی فرش‌ های ماشینی در مقایسه با فرش‌ های دستبافت مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی و بیدزدگی دارند و همین عمل موجب می‌شود که بیشتر به شیرازه دوزی احتیاج پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:نحوه جلوگیری از آسیب هنگام قالیشویی

شیرازه دوزی فرش دستباف

بر خلاف شیوه شیرازه دوزی فرش ماشینی که تمامی کارها توسط دستگاه‌ ها صورت میگرفت در این روش تمام کار توسط دست و افراد متخصص انجام خواهد شد. در این شیوه رفوگر با توجه به رنگ و ضخامت فرش می‌تواند یک نخ مناسب را انتخاب نماید و اقدام به شیرازه دوزی فرش کند. از آنجایی که فرش‌ های دستبافت دارای بافت ظریفی هستند و از الیاف خاصی بافته میشوند، شیرازه دوزی در آنها اهمیت بسیاری دارد. به همین علت باید با دقت و ظرافت بیشتری انجام شود.

هزینه شیرازه دوزی

به طور کلی برای برطرف کردن سوختگی فرش، تعمیر و ترمیم، شیرازه دوزی، ریشه بافی و … نمی‌توان یک قیمت و هزینه مشخص تعیین کرد زیرا می‌تواند تحت تأثیر فاکتور ها و پارامتر های گوناگونی باشد. از جمله مهمترین مواردی که در تعیین قیمت شیرازه دوزی اثر گذار هستند می‌توان به موارد گوناگونی مانند نوع فرش، مقدار آسیب وارد شده به فرش، هزینه نوار دوزی، هزینه‌ های مربوط به نخ و … اشاره کرد. به طور کلی شیرازه دوزی فرش یک کار کاملاً ماهرانه و حرفه‌ای است و افراد عادی نباید اقدام به انجام این کار بکنند.

بیشتر بخوانید:به کار گیری روش خشکشویی در قالیشویی

سخن نهایی

شیرازه فرش‌ ها به عنوان یکی از موارد اصلی فرش‌ ها شناخته می‌شود که می‌تواند پرز ها و تار های فرش را در کنار یکدیگر نگه دارد. در حقیقت شیرازه می‌تواند حکم یک قاب را برای فرش داشته باشد و آن را در یک چهار چوب نگه دارد. شیرازه فرش امکان دارد تحت شرایط خاصی مانند رطوبت، بیدخوردگی، پارگی و …دچار صدمه و خسارت شود و احتیاج به ترمیم و تعمیر پیدا کند. شیرازه دوزی در حقیقت یک کار بسیار تخصصی و حرفه‌ ای میباد و نیاز است برای انجام آن از خدمات قالیشویی مهر و ماه بهره مند شوید.