بید زدایی فرش در فردیس

بید زدایی فرش در فردیس
Rate this post

ما در این مطلب به مبحث بید زدایی فرش در فردیس می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: قالیشویی در تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

بید زدایی فرش در فردیس

بید زدگی چیست؟

صدمه به فرش توسط بید را بید یا خوردگی بید می گویند. بسته به شرایط جوی، حشرات گوناگونی در مناطق مختلف هستند که می توانند به فرش صدمه بزنند. موریانه، جیرجیرک، ملخ، سوسک و بید از جمله این حشرات میباشند. در بین آنها، بید خطرناک‌ ترین است. این حشره از پروتئین هایی که در الیاف پشم فرش دستباف وجود دارد تغذیه می کند. اگر درباره آلودگی به بید اقدامی صورت نگیرد، این حشره کل فرش را از بین برده و تنها پرز فرش باقی می ماند.

بیشتر بخوانید:شستشوی مبل راحتی در مبلشویی

بید چه مدل حشره ای است؟

بید پروانه کوچک زرد رنگی میباشد که تخم های خود را میان الیاف فرش یا پارچه پشمی می گذارد. طول این حشره از 9 الی 12 میلی‌متر است. بید ماده قابلیت این را دارد در کمتر از یک ماه 100 تخم در هر لایه تولید نماید. بچه بید ها نسبت به بید های بالغ صدمه بیشتری به فرش وارد می نمایند. زیرا آنها برای رشد و نمو به پروتئین بیشتری در الیاف فرش احتیاج دارند. نوزادان بید قبل از رسیدن به بزرگسالی مجدد متولد می شوند و این روند اصلا متوقف نمی شود.

دلیل بید زدگی فرش چیست؟

یکی از دلایل اصلی بیدزدگی فرش رطوبت است. سایش فرش یا بید زدگی به صورت کلی حالتی است که پرزهای فرش از بین می روند یا میان آنها قسمت های خالی وجود دارد. اگر مدتی است فرش را باز نکرده اید، باید نگران بید فرش باشید. دلیل های زیادی برای بید زدگی فرش موجود است که رطوبت بالا می تواند یکی از این دلایل باشد. بید ها در محیطی مرطوب زندگی می کنند.

پس در محیط هایی مانند شهر های شمالی کشور که رطوبت هوا بسیار بالا است بید زدن فرش دستباف و ماشینی بیشتر است. ولی باید مراقب باشید که هر چقدر هم که هوا مرطوب باشد و فرش هایتان شرایط بید زدن را داشته باشند تا این حشرات میان پرزها قرار نگیرند، نمی توانند به فرش صدمه بزنند.

بیشتر بخوانید:انواع شستشو در قالیشویی

راه های جلوگیری از بید زدگی فرش

برای پیشگیری از فرسایش فرش، شیوه های گوناگونی وجود دارد که دانستن آنها مهم است، در ادامه به چند مورد اشاره میکنیم:

  • آسان ترین روش برای فرش هایی که فکر می کنید آسیب میبنند، جارو کشیدن آنهاست. زمانی که فرش را جارو می‌کنید، همه بیدها و تخم‌ هایشان را از روی فرش جدا می‌کنید.
  • فرش را در محیطی با رطوبت بالا نگذارید. مخصوصا اگر در شهر هایی زندگی می کنید که رطوبت آن ها به طور معمول زیاد است، هر از گاهی فرش را با دقت ارزیابی کنید.
  • فرش های لوله شده یا تا شده را نزدیک حمام، توالت و آشپزخانه نگذارید.
  • بعضی افراد متوجه می‌شوند که قرار دادن نفتالین روی فرش‌ هایی که می‌خواهید برای طولانی مدت تا شده نگه دارید، می‌تواند به عنوان یک ضد بید فرش موثر باشد.
  • به صورت کلی هر چند مدت یکبار فرش را جارو و تمیز کنید و با دقت مشاهده کنید تا بید فرش ماشینی و دستباف را از بین ببرید.

چگونه متوجه شویم که فرش در حال بید زدگی است؟

اغلب شما به این فکر می کنید که چگونه می توانید با انجام مراحل ذکر شده در بالا برای پیشگیری از بید زدگی فرش متوجه شوید که آیا فرش شما دچار بید زدگی شده یا خیر؟

بید زدن فرش و پی بردن به آن کار زیاد سختی نیست. می توانید با استفاده از نشانه هایی مثل؛ وجود حشرات ریز که به سرعت روی فرش حرکت می کنند، تار های خیلی نازک اطراف بافت فرش، لکه های سفید عمقی روی فرش، ذرات ریز خاکستری روی سطح فرش، خورده شدن گره های پشت فرش. و بافت زمینه بخشی از فرش که از بین رفته است آن را تشخیص دهید.

بیشتر بخوانید:پاک کردن لکه قهوه در قالیشویی

ترمیم فرش بید زده

از لحاظ زمانی اواخر پاییز و اواخر بهار از جمله زمان هایی است که فرش دستباف دچار بید زدگی می شود و شما باید بیشتر از هر زمان دیگری فرش خود را ارزیابی کنید.

اگر فرش شما تحت تاثیر بید قرار گرفته باشد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را جاروبرقی بکشید و به طور کامل بشویید. ولی به یاد داشته باشید که حتی اگر بشویید، بید به صورت کامل از بین نمی رود و تخم آنها در توده فرش شما باقی مانده.

برای نابود کردن تخم ها، راه حل قدیمی بهره گیری از توتون و تنباکو زیر فرش است، ولی مشکل این شیوه این است که اگر فرش شما رنگ روشن داشته باشد، و چون تنباکو رنگی است. رنگ زرد به فرش شما باز میگردد و موجب خراب شدن رنگ فرش شما می شود.

بیشتر بخوانید:فرایندهای قابل اجرا در قالیشویی

مناسب ترین سم برای بید زدگی فرش

اولین و معروف ترین راه حل حذف بید از فرش دستباف بهره بردن از نفتالین است. باید بدانید که نفتالین نمی‌تواند تخم بید را نابود کند، ولی اگر آلودگی شما پیشرفته باشد و تخم‌ ها تبدیل به کرم شده‌ اند، نفتالین گزینه‌ ای بسیار عالی برای کشتن بید هایی می باشد که به لارو یا به کرم تبدیل شده اند.

نفتالین می تواند با خفه کردن کرم های بید آنها نابود کند. برای اثرگذاری نفتالین باید این را بدانید که حتما باید نفتالین را خرد کنید و پارچه سفیدی روی فرش قرار دهید و روی پارچه نفتالین اسپری نمایید. در مرحله بعد فرش را لول کرده و به مدت یک ماه روی فرش را بپوشانید تا نفتالین کاملا تبخیر شود و سپس فرش را در فضای باز قرار دهید.