نحوه جلوگیری از آسیب هنگام قالیشویی

قالیشویی
Rate this post

ما در این مطلب به مبحث نحوه جلوگیری از آسیب هنگام قالیشویی می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، قالیشویی در شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

نحوه جلوگیری از آسیب هنگام قالیشویی

شاید شما هم شنیده باشید که بعضی فرش ها در هنگام قالیشویی صدمه می بینند. شاید این اتفاق نا خوشایند برای شما نیز اتفاق افتاده باشد. ولی چه مواردی در صدمه دیدن فرش در هنگام شستشو تاثیر گذار است؟ چگونه از آسیب فرش هنگام قالیشویی جلوگیری کنیم؟ در این مقاله به بررسی دلایل آسیب فرش هنگام قالیشویی می پردازیم. و راهکار هایی ارائه می دهیم.

بررسی کردن فرش قبل از شستشو

پیش از سپردن فرش به قالیشویی حتما فرش را مورد بررسی قرار دهید. و نقص های فرش را پیدا کنید. بعضی از ایرادات فرش به مرور زمان پیش می آیند و کاملا طبیعی می باشد. اما بعضی از نقص های فرش مربوط به شیوه نگهداری از فرش است.

البته با رعایت نکاتی میتوان از صدمه دیدن به فرش جلوگیری کرد. ولی به طور کلی باید تمام نقص های فرش را پیش از شستشو بدانید. بعضی از عیوب فرش در هنگام قالیشویی بیشتر می شود. و بعضی از نقص های فرش را میتوان با استفاده از خدمات رفوی فرش برطرف کرد تا نه تنها در شستشو آسیب نبیند بلکه طول ماندگاری فرش هم بیشتر شود.

بیشتر بخوانید:نحوه تمیز کردن بخش های چوبی مبل

نگهداری مناسب از فرش

فرش هم مثل هر چیز دیگری در این دنیا اگر به درستی نگهداری و استفاده شود. تا سالهای بسیار طولانی سالم می ماند. بعضی از آسیب های فرش مثل آسیب به ریشه یا شیرازه فرش یا بعضی پارگی های متن فرش یا بید خوردگی و… قابل رفو و رفع شدن هستند.

محافظت از ریشه های فرش

ریشه فرش ، آسیب پذیر ترین بخش فرش می باشد. فرقی نمیکند فرش شما ماشینی است یا دستباف، ریشه های فرش بیشتر از متن فرش مستعد آسیب دیدن هستند. و  در صورتی که رفت و آمد روی فرش شما بسیار است و یا فرزند کوچک دارید خوب است برای ریشه های فرش محافظ و کاور ریشه تهیه کنید. تا در آینده هزینه ای بابت تعویض ریشه فرش پرداخت نکنید!

پیشگیری از رطوبت و خیس ماندن فرش

رطوبت یکی دشمنان درجه یک فرش می باشد. وجود رطوبت در فرش علاوه بر مشکل تداخل رنگ فرش (فقط برای فرشهای دستباف و گبه ها ) باعث رشد و گسترش قارچ و کپک می شود. و همینطور باعث بوی بد فرش می شود.

بیشتر بخوانید:روش های افزایش طول عمر فرش

پوسیدگی ریشه های فرش

پوسیدگی ریشه فرش، یکی از موارد شایع آسیب فرش می باشد. که این صدمه بیشتر بعد از خدمات شستشو ظاهر می شود. و بخش های آسیب دیده در هنگام شستشو آبکشی ریزش پیدا می کنند.

در صورتی که فرش شما دچار پوسیدگی از ناحیه ریشه شده است؛ بهتر است از خدمات ریشه زنی فرش بهره مند شوید.

بعضی از افراد تمایل دارند به جای ریشه دوباره از خدمات شیرازه دوزی استفاده نمایند، هر چند این کار چندان رایج نیست ولی اغلب قالیشویی ها امکان انجام این خدمات را دارند.

پاره شدن  فرش بر اثر جا به جایی غلط، سبب آسیب های زیادی به فرش می شود. و خیلی مهم است، افرادی که فرش را جا به جا می کنند؛ حتما با دقت فرش را جا به جا نمایند تا:

 • فرش روی سطح زمین کشیده نشود.
 • فرش تا نشود زیرا موجب شکستگی و چروکی فرش می شود
 • فرش خم نشود.
 • روی نقاط تیز فلزی ماشین قرار نگیرد.

بهتر است فرشها به صورت زیر جا به جا کنید:

 • فرش ها به حالت لول شده حمل و نقل شود.
 • فرش ها کاور و بسته بندی شده باشند.
 • فرش های تمیز و کثیف در کنار یکدیگر قرار گرفته نشوند.

پاره شدن شیرازه فرش به دلیل سستی و ضعیفی پس از پوسیدگی ریشه دومین دلیل شایع پوسیدگی می باشد.

به طور معمول در بخش هایی که فرش در معرض رفت و آمد بیشتر و یا رطوبت بالا هست جلوی درب حمام و دستشویی که بیشتر دچار صدمه و فرسودگی فرش و پاره شدن شیرازه می شوند.

برای فرش های دستباف از شیرازه طبیعی و برای فرش های ماشینی از چرخ های صنعتی دوخت شیرازه را مورد استفاده قرار می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس قالیشویی مهر و ماه در ارتباط باشید.

شست و شو با فرچه های نامناسب و زبر میتواند به فرش صدمات جدی وارد کند.

بیشتر بخوانید:انواع فرش

پاره شدن فرش ها به حالت خطی

پاره شدن فرش به طور خطی که بر اثر کسری بافت به وجود آمده است. مربوط به نقص های فرش می باشد. برای فرش های دستباف درجه دو و سه که بافنده متخصص و مجرب کار بافت را انجام نداده وجود دارد. و این پارگی در زمان شستشوی شدید و با دستگاه نا درست انجام می شود.

برای فرش های ماشینی که کارخانه بافت فرش، دستگاه رج را رده کرده به وجود می آید. به طور معمول این فرش ها در ظاهر تفاوت آنچنانی ندارند ولی با قیمت پایین تر بدون اطلاع به مشتری به فروش می رسد که این کار خلاف قانون و دور از وجدان کاری است.

سر نخ زدن فرش

سر نخ زدن فرش، برای فرش های دستباف، برای تمام فرش ها اتفاق نمی افتد هر چند این سر نخ زدن فرش جز ایراد فرش و خرابی به شمار نمی رود. ولی گاهی اوقات افراد نگران صدمه به فرش می شوند.

 

بیشتر بخوانید:نکاتی برای نگهداری از فرش

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و قالیشویی در علامه طباطبایی شمالی و …..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در شهریار
 • قالیشویی در اندیشه
 • قالیشویی در تهران
 • قالیشویی در سعادت آباد
 • قالیشویی در تجریش