ترمیم رنگ فرش دستباف | قالیشویی و مبل شویی مهر و ماه -02126453261
قالیشویی مهر و ماه

ترمیم رنگ فرش دستباف

ترمیم رنگ فرش دستباف
Rate this post

ما در این مطلب به مبحث ترمیم رنگ فرش دستباف می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

ترمیم رنگ فرش دستباف

قاطی شدن رنگ فرش دستباف

ترمیم رنگ فرش دستباف

ترمیم رنگ فرش دستباف یک هنر ماهرانه است؛ که می‌تواند فرش‌ های دستباف و گرانبهای شما را بار دیگر زنده و قابل استفاده کند. امکان دارد شما هم رنگ پریدگی و به‌ هم ریختن رنگ‌ ها در فرش دستباف را تجربه کرده باشید. مشکلی که در ابتدا خیلی جدی و غیرقابل حل به‌ نظر می آید؛ ولی خوشبختانه این مشکل هم، مثل خیلی از مشکلات دیگر فرش‌ های دستباف راه‌ حل‌ های صحیحی دارد.

اگرچه پیشنهاد همیشگی ما این است که تا حد امکان با مراقبت و نگهداری درست فرش خود، از وقوع همچین صدمه هایی جلوگیری کنید. با این وجود اگر به هر علتی در حال حاضر فرش دستباف شما دچار این نقص شده است؛ در این مقاله می‌توانید علت های آن را خوانده و در مورد شیوه ترمیم این فرش‌ ها در قالیشویی  مهر و ماه یا خانه، اطلاعات بیشتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید:خشکشویی موکت های چسبیده

علت رنگ پریدگی و به‌هم‌ ریختگی فرش دستباف:

بوجود آمدن این مشکل علت پیچیده‌ ای ندارد. به همین خاطر هم دانستن آنها به جلوگیری از رخ دادنشان کمک می‌کند.

در درجه اول شستشوی ندرست اصلی ترین و رایج ترین مورد برای ایجاد مشکلات رنگی در یک فرش دستباف میباشد. استفاده از مواد شوینده بیش از اندازه قوی یا نامرغوب برای جنس الیاف فرش، استفاده از آب بیش از حد داغ در روند شستشو و از همه مهمتر شستشوی نصفه و نیمه و آبگیری نادرست، همه می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در رنگ‌ های فرش دستباف شما شوند.

البته با وجود تمام این مسائل در روند شستشو، نباید از نظر دور داشت که یک فرش دستباف مرغوب، حتی با شستشوی اشتباه هم نباید به سادگی دچار رنگ پریدگی و… شود. به عبارت دیگر مقصر این مسئله را باید در عدم داشتن ثبات رنگ الیاف فرش جستجو کرد. این موضوع به‌ ویژه در فرش‌ های پشمی بیشتر دیده می‌شود.

زیرا روند ایجاد ثبات در رنگ نخ پشمی کاری مشکل‌ تر میباشد. به هر حال اگر کارگاه رنگ‌ رزی الیاف فرش دستباف شما، استاندارد های مورد نیاز را در نظر نگیرد و مراحل تثبیت رنگ را انجام ندهد؛ طبیعتا فرش شما شانس بالایی برای مواجه شدن با این مشکل در اولین شستشو خواهد داشت.

با توجه به موارد گفته شده، توصیه همیشگی کارشناسان امر این است که اولین شستشوی فرش دستباف خود را به یک مجموعه ماهر و مجرب بسپارید؛ و این کار را تا حد امکان در خانه و با امکانات محدود انجام ندهید. زیرا اولین شستشو، خطرناک‌ ترین شستشوی فرش در زمینه مشکلات رنگی میباشد.

مسئله دومی که امکان دارد باعث به‌هم‌ ریختگی رنگ فرش دستباف شود؛ خوردن نور آفتاب به آن است. این مشکل در طول زمان رخ داده و امکان دارد به راحتی متوجه آن نشوید. به عنوان مثال اگر نیمی از فرش شما در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته؛ در صورتی که به‌ طور دوره‌ای فرش خود را جابه‌جا نکنید؛ احتمالا بعد از دو الی سه سال، آن قسمت از فرش دچار رنگ پریدگی یا به اصطلاح بوری خواهد شد. طبیعتا راهکار این مشکل جلوگیری از تابش مکرر نور خورشید است.

در آخر ریختن مواد غذایی و شیمیایی مختلف، از جمله علت های دیگری است که امکان دارد به صورت محدود، باعث رنگ پریدگی و به‌هم‌ ریختگی رنگ فرش دستباف شما شود.

بیشتر بخوانید:شستشوی انواع صندلی 

قلم‌زنی عالی روش برای ترمیم رنگ فرش دستباف

ترمیم رنگ فرش دستباف به شیوه های گوناگون انجام می‌شود. برای مثال در مورد فرش‌ هایی که قسمت های سفید و کرمی آن، رنگ سایر بخش‌ ها را جذب کرده‌؛ بهترین کار سفیدشویی آن قسمت ها است. با این حال در موارد جدی‌ تر که رنگ بخش عمده‌ای از فرش بهم ریخته یا بور شده، بهترین و رایج ترین شیوه، قلم‌زنی است.

قلم‌زنی همانگونه که از نام آن پیداست؛ شیوه ای برای رنگ‌ آمیزی دوباره نقوش موجود روی فرش دستباف است. این کار یک هنر ترمیمی به شمار رفته و انجام آن توسط استادکار باتجربه، نتیجه خیلی خوبی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:شستشوی تشک خوشخواب

نکات و مراحل قلم‌زنی:

همانگونه که گفته شد؛ قلم‌زنی کاری ماهرانه است؛ و انجام آن نیازمند دانش شناخت فرش و همینگونه هنر قلم زدن است. پس روش انجام این کار را نمی‌توان بطور خلاصه و در چند پاراگراف کامل توضیح داد. با این وجود در نظر گرفتن چند نکته، کمک می‌کند تا دید بهتری به این شیوه ترمیمی داشته و با آگاهی بیشتری آن را برای فرش خود انتخاب کنید.

بطور کلی اولین مرحله قلم‌زنی شستشوی دوباره فرش است. این کار کمک می‌کند تا مطمئن شویم تا دیگر رنگی برای پس دادن وجود ندارد. همینطور در بسیاری از مواقع با شستشوی صحیح و حرفه‌ای فرش، بخش‌ های سفید و روشن آن تمیز شده و تا حد زیادی مسئله بهم ریخته به‌ نظر رسیدن فرش حل می‌شود.

در مرحله بعدی استاد قلم‌زن، با توجه به جنس الیاف فرش، رنگ متناسب با آن را می‌سازد. این رنگ‌ها باید کاملا با رنگ فرش یکسان باشد؛ تا بعد از پایان کار، فرش دچار دورنگی نشود. در واقع بهتر است درباره فرش‌ هایی که دچار مشکل رنگ‌ پریدگی زیاد هستند؛ فکر خرید رنگ‌ های آماده را از ذهن خود بیرون کنید.

بعد از آماده شدن رنگ، استاد مرمت‌گر فرش، با استفاده از قلمو هایی در اندازه‌ های گوناگون، شروع به رنگ‌ آمیزی دوباره قسمت های رنگ پریده فرش می‌کند. طبیعتا این کار در چند مرحله انجام شده و دقت و حوصله بالایی می‌خواهد. نکته مهم اینکه رنگ تازه فقط سطح فرش را پوشش می‌دهد؛ و قلم‌زنی دیگر نمی‌تواند تا عمیق‌ ترین بخش فرش هم نفوذ کند. لذا اگرچه از نظر ظاهری فرش شما زیبایی و ظرافت قبلی خود را به دست می‌آورد؛ اما نشانه‌ های این ترمیم برای متخصصان حرقه ای باقی می‌ماند.

در آخر بعد از پایان کار رنگ‌ آمیزی، رنگ فرش شما به روش های گوناگون تثبیت می‌شود. این موضوع به این علت است که فرش دوباره در اثر زمان، پا خوردن و شستشو های احتمالی، رنگ خود را از دست ندهد. بهترین شیوه نیز برای تثبیت رنگ‌ ها استفاده از بخور آب داغ است.

بیشتر بخوانید:رفوی ریشه

هایدستباف

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در اندیشه
 • قالیشویی در تهران
 • قالیشویی در کرج
 • قالیشویی در ملارد
 • قالیشویی در فردیس
آخرین اخبار

Notice: file_put_contents(): write of 354 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 354 bytes written, possibly out of free disk space in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/mehromah/public_html/wp-content/litespeed/css/d4939ce025b6e3efe935321c9f9bff6e.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/mehromah/...', 130, Array) #1 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/mehromah/...') #2 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://mehroma...', 'css', true, Array) #3 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/mehromah/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130