ما در این مطلب به مبحث رفوی ریشه می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

رفوی ریشه

رفوی ریشه

فرش یکی از اثر گذار ترین قسمت ها بر دکوراسیون منزل است. طبیعتا هر چه فرش رنگ و جلا و نظم و استحکام بالا تری داشته باشد، فضای کلی خانه را زیباتر و دلچسب تر می کند. به همین علت است که شستشوی فرش چرک و یا رفوی فرش صدمه دیده جزو واجباتی است که باید هر چه زودتر انجام دهیم.
اگر فرش جنس الیاف و بافت خوبی داشته باشد و نگهداری از آن و رسیدگی به آن درست باشد، بعید است که سریع دچار مشکل شود. اما یکی از بخش های فرش که بیشتر در معرض آسیب قرار دارد و امکان دارد زودتر احتیاج به رفو و ترمیم پیدا کند، ریشه فرش میباشد.

بیشتر بخوانید: خشکشویی موکت های چسبیده

رفوی ریشه

بهترین راهی که می توانید برای ترمیم ریشه فرش انتخاب کنید، اقدام از طریق قالیشویی مهر و ماه است. این مرکز علاوه بر خدمات شستشو، خدمات رفوگری و ترمیم و تعمیر را هم انجام می دهند. شما می توانید از خدمات قالیشویی متخصص و با تجربه مهر و ماه بهره ببرید.

اما اگر به هر علتی امکان استفاده از خدمات قالیشویی را نداشتید می توانید در خانه به ترمیم و رفوی ریشه های فرش بپردازید. البته برای این کار احتیاج به دانستن اصولی است که قصد درایم در ادامه این نوشته به شما آموزش دهیم.

رفوی ریشه چیست و چه انواعی دارد؟

خامه هایی که برای بافت فرش مورد استفاده قرار میگیرند روی نخ هایی به نام نخ چله گره زده می شوند.

پس از پایان کار بافندگی فرش، و زمان بریدن نخ های چله، آنها را چند سانتیمتر بالاتر از بدنه فرش برش میدهند تا استحکام و قوام فرش حفظ شود. این چند سانتیمتر نخ اضافه ای که در بالا و پایین فرش وجود دارند را ریشه فرش مینامند.
ریشه ها به طور معمول به رنگ سفید و کرم هستند و به همین علت بیشتر هم در معرض آلودگی و چرک شدن قرار دارند. ریشه با توجه به مدل فرش، جنس های گوناگونی دارد.

برای مثال فرش های دستباف معمولا ریشه های ظریف تری دارند و ترمیم آنها نیاز به توجه و احتیاط بیشتری دارد. ریشه ها همینطور شامل طرح های متنوعی می شوند: توری، پنجره ای، حصیری، گره دار، حلقه ای…

رفوی ریشه

بیشتر بخوانید: شستشوی تشک خوشخواب

رفوی ریشه فرش در منزل:

همانگونه که بیان کردیم ریشه فرش به ویژه اگر ظریف باشد خیلی در معرض آسیب قرار میگیرد. البته که ممکن است با نگهداری و رسیدگی صدمه دیدن آنها را به تاخیر انداخت ولی به هر حال این ریشه ها در اثر عوامل گوناگونی مانند پوسیدگی و فرسایش آسیب می بینند.

برخی اوقات افراد از ریشه های آماده بازار با طرح های متنوع برای تغییر دادن ریشه فرش استفاده می کنند ولی اگر مایل نیستید از این ریشه های آماده استفاده کنید می توانید با طی مراحل و روش های اصولی، خودتان به ترمیم ریشه فرش و ریشه زنی فرش در منزل بپردازید.

ابزار مورد نیاز برای رفوی ریشه فرش:

در این بخش ابتدا مهم ترین ابزاری را که برای رفوی ریشه احتیاج دارید به شما معرفی می کنیم:

 • نخ چله
  نخی که برای تعمیر ریشه خریداری می کنید باید از لحاظ نوع و جنس و رنگ با نخ چله فرش شما همسان باشد تا بعد از ترمیم، قابل تشخیص نباشد.
 • نخ بطلمه
  نخ بطلمه، نخ چله را به فرش وصل می کند. این نخ باید از کیفیت و مقاومت خوبی برخودار باشد.
 • قیچی
  طبیعتا برای کار احتیاج به قیچی نیز دارید. برای جدا کردن نخ های آسیب دیده و افزودن نخ های چله. از یک قیچی تیز و مرغوب استفاده کنید.
 • دفتین
  ریشه ها باید کاملا جذب فرش شوند. برای این کار باید با استفاده از محصولی به نام دفتین به آنها ضربه زده شود.
 • سوزن
  برای وصل کردن ریشه ها به فرش باید از سوزن مخصوص بافت فرش استفاده کنید. این سوزن قادر است به آسانی از فرش عبور کند و همیننطور به بافت فرش آسیب نمی زند.

بیشتر بخوانید: شستشوی انواع صندلی

رفوی ریشه

 اگر شما زمان کافی ندارید تا تمامی این مراحل را انجام دهید و تصمیم دارید که مراکز معتبر قالیشویی اینکار را برای شما انجام دهند تا از نتیجه کار مطمئن و خرسند باشید. برای اطلاع از قیمت ترمیم ریشه فرش بهتر است با قالیشویی مهر و ماه در ارتباط باشید.

ترمیم ریشه به شیوه مغزی

برای  رفوی ریشه تخته ای احتیاج است که روی آن میخ هایی با فاصله های منظم کوبیده شده اند. قسمت زیادی از طول میخ ها از تخته خارج است.

تخته را رو به روی قسمت صدمه دیده فرش قرار داده و نخ ترمیم را از ابتدای تخته به میخ گره می زنیم. به هر میخ حدودا چهار پنج نخ گره می زنیم و تا جایی که فرش صدمه دیده است این کار را ادامه می دهیم.

در آخر کار، این نخ ها را به وسیله قیچی از میخ ها برش می زنیم. سعی کنید نخ ظریف تری را برای ترمیم تهیه کنید تا بعد از پایان کار قابل تشخیص نباشند.
هزینه ترمیم ریشه فرش دستباف به نسبت خرید مجدد فرش خیلی خوش قیمت تر و مقرون به صرفه تر در می آید، اما با توجه به اینکه ریشه این فرش ها حساس تر و ظریف تر اند، خوب است برای ترمیم آنها از فردی متخصص و مجرب کمک بگیرید. مرکز قالیشویی مهر و ماه بهترین انتخاب است.

بیشتر بخوانید: شستشوی گلیم در قالیشویی

رفوی ریشه به روش بطلمه

در این روش باید نخ هایی به اندازه نخ های ریشه فرش تهیه کرده و آنها را با سوزن به فرش وصل کنید. نخ بطلمه را به صورت یک لایه از سوزن عبور داده و از ردیف های انتهایی فرش عبور دهید. این کار را تا جایی که صدمه دیدگی ادامه داشت انجام می دهیم و بعد به همین طریق از انتها به ابتدا باز می گردیم.

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: ۰۲۱۲۶۴۵۳۲۶۱
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: ۰۲۱۸۸۰۹۳۲۴۹
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در کرج

 • قالیشویی در ملارد

 • قالیشویی در تهران

 • قالیشویی در اندیشه