ما در این مطلب به مبحث شستشوی گلیم در قالیشویی می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

شستشوی گلیم در قالیشویی - شستشوی مبلمان پارچه ای - قالیشویی در کرج - قالیشویی در تهران - قالیشویی - شماره تلفن ثابت: ۰۲۱۸۸۰۹۳۲۴۹

شستشوی گلیم در قالیشویی

استفاده از خدمات شرکت‌ های قالیشویی برای شستشوی گلیم می‌تواند بهترین راهکار برای تمیز کردن این وسیله باشد. اولین و مهم‌ ترین مزیت شستن گلیم در قالیشویی ها صرفه‌ جویی در زمان، انرژی و هزینه‌ هایی  است. مشغله‌ های زیاد در اواخر سال مانع از آن می‌شود که گلیم به نحو درست در خانه شسته شود. در حالی که در مراکز قالیشویی این کار با دقت و حوصله زیاد صورت میگیرد.

شرکت‌ های قالیشویی امروزه دارای تجهیزات و دستگاه‌ های بروزی هستند و با در اختیار داشتن نیرو ها و کادر متخصص می‌توانند به بهترین نحو ممکن آلودگی‌ ها را از گلیم‌ ها تمیز کنند. مواد شوینده مورد استفاده در قالیشویی ها به طور معمول از کیفیت زیادی برخوردار بوده و با توجه به نوع و جنس گلیم، مقدار آلودگی، نوع رنگ‌ ها و … انتخاب می‌شود و در آخر گلیم با دستگاه‌ های گوناگون آبکشی و خشک می‌شود.

در شرکت‌ های قالیشویی هم در اولین مرحله گرد و غبار تشکیل شده بر سطح گلیم به واسطه جاروبرقی‌ های بخصوص پاک می‌شوند. و بعد در مرحله بعدی ماده شوینده مناسب گلیم انتخاب شده  و توسط نیرو های ماهر تمیز می‌شود. پس از آبکشی کامل، گلیم در گرمخانه‌ های ویژه قرار داده می‌شود و به طور کامل خشک شده و هرگونه رطوبت از آن پاک می‌شود. همینطور در این شرکت‌ ها چنانچه گلیم دچار صدمه یا خسارتی شده باشد توسط نیرو های مجرب و ماهر تعمیر شده و از توسعه آن جلوگیری می‌شود.

به طور کلی پیشنهاد می‌شود که شستشوی فرش دستباف و یا گلیم دستباف در خانه صورت نگیرد و این کار به شرکت‌ قالیشویی مهر و ماه سپرده شود چرا که این گلیم‌ ها از ارزش بالایی برخوردار هستند و امکان دارد دچار صدمه و خسارت شوند.

بهترین مواد شوینده برای شستشوی گلیم:

انتخاب شوینده متناسب برای شستن گلیم‌ ها اهمیت بسزایی دارد و باید از قدرت پاک‌ کنندگی خوبی برخوردار باشند. همینطور شوینده نباید موجب خراب شدن تار و پود گلیم و تغییر رنگ آن شود. شامپو فرش‌ ها و شامپو های بچه می‌توانند بهترین انتخاب برای پاک کردن گلیم‌ ها باشد. در صورت استفاده از هر نوع شوینده‌ ای برای شستن گلیم‌ ها احتیاج است که حتماً به‌ خوبی آبکشی شود زیرا باقی ماندن مواد شوینده در بافت گلیم می‌تواند موجب پوسیدگی و خوردگی الیاف آن شود. برای براق‌ تر شدن رنگ گلیم می‌توان از مخلوط سرکه سفید و آب نیز استفاده کرد و یا از خدمات قالیشویی مهر و ماه و نیرو های ماهر آن بهره ببرید. هزینه قالیشویی معمولا برای گلیم‌ ها مناسب است.

بیشتر بخوانید: شستشوی فرش دستباف

چطور باید از گلیم مراقبت کنیم؟

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قشنگی منزل خود را وجود گلیم در خانه می‌دانید، خوب است تا روش های مراقبت از آن را هم بلد باشید. در این مقاله روش هایی گفته شد تا اگر گلیم دستبافتتان آلوده شد، بتوانید آن را فوری با راهکار های استاندارد پاک کنید. همینطور مراقبت از گلیم در طولانی شدن عمر آن موثر است، پس خوب است تا روش های مورد نیاز را انجام داده تا بتوانید عمر فرش یا گلیم خود را بالا ببرید. برای اینکار بهتر است تا به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر برایتان مقدور است سعی کنید هفته‌ ای یکبار گلیم خود را با استفاده از جارو برقی تمیز کنید.
 • سعی کنید اسباب و اثاثیه سنگین روی فرش نگذارید، در صورت لزوم اگر اینکار صورت گرفت؛ سعی کنید بعد از گذشت مدتی مکان آنها را جابجا کنید. با این کار از ایجاد فشردگی موضعی روی فرش جلوگیری کرده و موجب بالا رفتن طول عمر گلیم خود شده‌ اید.
 • اگر قصد این را دارید که گلیم خود را از بخشی به بخش دیگر منتقل کنید، بهترین راهکار برای اینکار لول کردن آن است.
 • تلاش کنید برای حفظ عمر گلیم خود آن را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید، همینطور منابع حرارتی می‌توانند برای گلیم مضر باشند.
 • یکی از مواردی که می‌تواند عمر گلیم را بکاهد، رطوبت است. رطوب می‌تواند علت مهمی در فرسودگی فرش و گلیم باشد.
 • اگر قصد جارو کشیدن گلیم دستباف را دارید، به علت حساسیت بالای این فرش سعی کنید از جارو دستی استفاده کنید و جارو برقی را در اولویت دوم قرار دهید.
 • اگر به ناچار مجبور شدید گلیم را در جایی از خانه پهن کنید که در معرض نور مستقیم خورشید است، پنجره آن قسمت را با استفاده از پرده ضخیم بپوشانید.
 • هر چند وقت یکبار سعی کنید گلیم را سر و ته کنید تا سایش تمام بخش های گلیم همسان باشد.
 • اگر سطح زمین خانه شما با استفاده از سنگ، موزاییک و یا سرامیک پوشانده شده است، بهتر است برا حرکت نکردن گلیم از آستر های اسفنجی مانند یا شبکه‌ های توری استفاده کنید.

مهم‌ترین نکات در نگهداری از گلیم فرش‌ ها:

ازآنجایی‌ که گلیم‌ ها بافت نازکی دارند و احتمال صدمه دیدن آنها بالا است یاز است که برای نگهداری آنها به موارد گوناگونی توجه شود که اصلی ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • نباید گلیم فرش‌ ها به مدت طولانی زیر نور آفتاب باشند
 • برای شستشوی گلیم باید اصول و قواعد گفته شده را دنبال کنید.
 • استفاده از گلیم در بخش های کاملاً تاریک و بدون نور هم توصیه نمی‌شود.
 • از قرار دادن اجسام تیز و سنگین روی گلیم‌ ها جدا خودداری کنید.
 • حتماً باید گلیم را به صورت روزانه جارو کنید تا گرد و غبار به الیاف آن نفوذ نکند.
 • بهتر است که از خدمات شرکت‌ قالیشویی مهر و ماه برای شستن گلیم فرش‌ های دستبافت استفاده کید.

بیشتر بخوانید : شستشوی فرش ماشینی

جمع بندی:

گلیم فرش‌ ها علاوه بر پوشش زمین و دیوار ها می‌توانند در تزئین و دکوراسیون خانه ها نقش بخصوصی داشته باشند ولی پتانسیل جذب کثیفی بالایی نیز دارند. برای شستن گلیم‌ ها در منزل و قالیشویی ها باید به مواردی گوناگون مثل گردگیری، انتخاب مواد شوینده، آبکشی و خشک کردن اصولی توجه بخصوصی شود. بهترین راهکار برای تمیز کردن گلیم‌ ها مخصوصا گلیم‌ های دستبافت استفاده از خدمات شرکت‌ قالیشویی مهر و ماه است زیرا از نیرو های ماهر، تجهیزات مدرن و شوینده‌ ها و راهکار های اصولی برای تمیز کردن آنها استفاده می‌کنند.

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: ۰۲۱۲۶۴۵۳۲۶۱
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: ۰۲۱۸۸۰۹۳۲۴۹
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..