ما در این مطلب به مبحث رفوی فرش در قالیشویی می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: قالیشویی در تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

رفوی فرش در قالیشویی

فرش‌ ها از ارزشمند ترین محصولات منازل هستند که می‌ توانند نقش خاصی در تزئین و دکوراسیون داخلی داشته باشند و زیبایی و جذابیت خاصی به فضای خانه ببخشند. امروزه فرش‌ ها از قیمت زیادی برخوردار هستند و چنانچه به هر علتی دچار مشکلاتی مانند پوسیدگی، زدگی، آتش‌ سوزی و … شوند جایگزین کردن آنها با فرش‌ های جدید می‌تواند هزینه‌ های زیادی برای افراد داشته باشد.

چنانچه فرش دچار صدمات گفته شده شود می‌توان از تخصص رفوگری فرش استفاده کرد و زیبایی گذشته را مجدد به آنها برگرداند. همچنین باید توجه داشت که رفوگری فرش یک کار کاملاً ماهرانه و حرفه‌ای است و اگر توسط افراد ماهر انجام نشود امکان دارد موجب صدمات بیشتر به فرش شود به همین علت بهترین راهکار استفاده از خدمات شرکت‌ قالیشویی مهر و ماه و افراد متخصص است. در ادامه مطلب به ارزیابی شیوه رفوی فرش در منزل در صورت دسترسی به تجهیزات لازم و داشتن مهارت لازم پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:فرایندهای قابل اجرا در قالیشویی

رفوی فرش چیست؟

به طور کلی به ترمیم و بازسازی قسمت هایی از فرش که دچار مشکلاتی همانند فرسودگی، کج شدگی، سوختگی، پارگی، بیدزدگی و … شده‌ اند رفو گفته می‌شود. رفوگری مانند ریشه بافی، شیرازه دوزی و … یک کار تماما ماهرانه است و حتی خیلی از بافندگان حرفه‌ای فرش هم قادر به انجام آن نیستند و خوب است که برای انجام آن از خدمات قالیشویی مهر و ماه بهره مند شوید.

از جمله مهم‌ترین خصوصیت های رفوی فرش میتوان به احیای بخش های صدمه دیده، پیشگیری از گسترش آسیب‌ ها، حفظ و نگهداری فرش، حفظ ارزش معنوی و تاریخی و … اشاره کرد درحالی‌ که معایبی مانند داشتن هزینه‌ های بالا، احتمال رنگ‌ پریدگی دوباره، احتمال کاهش ارزش حقیقی فرش‌ ها و … هم خواهد داشت.

وسایل لازم برای رفو فرش و مراحل آن

همانگونه که گفته شد رفوگری فرش یک کار ماهرانه است پس به ابزار ها و تجهیزات گوناگونی حتیاج دارد. از ضروری ترین لوازم مورد استفاده در رفوگری فرش‌ ها می‌توان به مواردی مانند قلاب، قلاب پشت، شانه رفوگری، چاقو کارد بی نوک، چاقو بافت، چنگال، سوزن، قیچی، نخ پود و پنبه‌ای (چله)، میخ، اتو، میخ‌ کش، چهارچوب، نقشه و طرح کلی فرش، آب، تخته و کیله اشاره کرد هرچند که امکان دارد از تمامی این وسایل استفاده نشود. عملیات کلی رفوگری فرش و ترمیم آن به شرح زیر خواهد بود.

 • در مرحله ابتدایی باید فرش از پشت بر روی یک چهار چوب متناسب قرار بگیرد.
 • در مرحله دوم رفوگر باید با انتخاب نخ‌ های همرنگ فرش اقدام به ترمیم بخش های صدمه دیده فرش کند.
 • اگر چله فرش از بین رفته حتماً باید اقدام به ترمیم آن کنید.
 • برای ترمیم بیدخوردگی فرش باید از شیوه های ویژه استفاده کرد که احتیاج به مهارت و تجهیزات ویژه دارد.
 • قسمت هایی از فرش که دچار پارگی، سوختگی و … شده باشند باید با دقت رفو و ترمیم شوند و نباید با نقشه اصلی فرش تفاوتی داشته باشند در غیر این صورت موجب زشت شدن جلوه فرش و کاهش ارزش آن می‌شود.
 • برای ترمیم جرخوردگی فرش اول باید محل آن را با ماژیک علامت زد و اگر مقدار جرخوردگی بالا بود حتماً باید کاملاً بریده شده و سپس ترمیم شود.
 • اگر بعد از عملیات رفو فرش سوخته یا آسیب‌ دیده تفاوت در رنگ آنها مشاهده شد باید با استفاده از عملیاتی مثل قیچی زنی، کیله کشی، اتو کردن و … رنگ فرش ثابت شود. به طور کلی رفوگر باید دانش رنگرزی هم داشته باشد تا همچین مشکل و چالشی بوجود نیاید.

بیشتر بخوانید:اهمیت شستشوی فرش در قالیشویی

ترمیم سوختگی فرش

ریختن زغال، شمع، خاکستر سیگار، قرار گرفتن قابلمه داغ، اتو و … بر روی فرش می‌تواند موجب سوختگی قسمت های گوناگون فرش‌ ها شود. ترمیم فرش‌ های سوخته در مقایسه با سایر صدمات فرش می‌تواند متفاوت باشد و به مهارت، تخصص، دانش و تجهیزات حرفه ای دارد به همین علت پیشنهاد می‌شود این نوع از آسیب‌ دیدگی‌ ها داخل منزل ترمیم نشود حتماً از خدمات فرش شرکت‌ قالیشویی مهر و ماه استفاده شود.

به طور کلی هرنوع صدمه باید بلافاصله ترمیم و تعمیر شود در غیر این صورت امکان دارد توسعه پیدا کرده و موجب شود که دیگر فرش قابلیت استفاده نداشته باشد و فرش‌ های قیمتی هم ارزش خود را از دست بدهند.

اصلی ترین خدمات رفوگری فرش در قالیشویی

امروزه شرکت‌ های قالیشویی زیادی وجود دارند که خدمات گوناگون و متعددی به مشتریان خود ارائه می‌کنند و با برخورداری از نیروهای متخصص و تجهیزات مدرن می‌توانند انواع صدمه های وارد شده به فرش را ترمیم و رفو کنند. از جمله مهم‌ ترین خدمات این شرکت‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:رفع سوختگی مبل در مبلشویی

رنگ برداری حرفه ای

خیلی از فرش‌ ها به علت داشتن الیاف طبیعی و رنگ‌ های گوناگون در اثر رطوبت و … دچار تغییر و تداخل رنگ می‌شوند و ظاهر آنها تغییر می‌کند. یکی از مهم‌ترین خدمات شرکت‌ های قالیشویی رنگ‌ برداری میباشد که کمک می‌کند رنگ فرش‌ ها به حالت اولیه برگشته و زیبایی قبلی خود را بدست آورد.

بهبود بید خوردگی

بید از جمله موجوداتی میباشد که می‌تواند به سرعت موجب آسیب دیدن فرش‌ ها شده و بیشتر در اثر وجود رطوبت ایجاد می‌شود. بید خوردگی فرش می‌تواند ظاهر آن را کاملاً تحت تأثیر قرار بدهد و رفوگری فرش و ترمیم آن احتیاج به دانش و تخصص بالایی دارد و افراد عادی قادر به انجام آن نمی باشند.

ترمیم پارگی‌ فرش ها

حمل‌ و نقل نادرست، قرار دادن اجسام تیز روی فرش، تا کردن نامناسب و … می‌توانند موجب پاره شدن فرش شوند. تعمیر پارگی هم مانند سایر صدمات احتیاج به مهارت و تخصص بالایی دارد و شرکت‌ های قالیشویی با کمک نیرو های متخصص و ابزار تخصصی اقدام به ترمیم آن مینمایند.

ترمیم پوسیدگی فرش

فرسوده شدن فرش‌ ها، قرار دادن فرش در مکان‌ های نادرست، مرطوب بودن محل فرش و … می‌توانند موجب پوسیدگی آن شوند و در آخر احتیاج به ترمیم پیدا کنند. نیرو ها و کارشناسان حرفه ای این شرکت‌ ها می‌توانند با استفاده از مواد و تجهیزات متناسب به بهترین شکل این پوسیدگی‌ ها را ترمیم نمایند.

بیشتر بخوانید:نحوه جلوگیری از آسیب هنگام قالیشویی

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در تهران
 • قالیشویی در کیانشهر
 • قالیشویی در شهر قدس
 • قالیشویی در عظیمیه
 • قالیشویی در سعادت آباد
 • رفوی فرش در قالیشویی