ما در این مطلب به مبحث قالیشویی و روش های اجرای آن می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، قالیشویی در شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

قالیشویی و روش های اجرای آن

یکی از راهکار های اولیه در حفظ و نگهداری از لوازم، تمیزی و نظافت وسایل است؛ چرا که کثیفی علاوه بر آن‌ که باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود، از ظاهر و زیبایی آن هم کم می کند. فرش هم جزو آن دسته از وسایل و لوازم خانه به شمار می‌ رود که تمیز نگه‌ داشتن آن باعث بالا رفتن طول عمر آن می‌ شود و جلوه‌ ی ویژه ای به نمای خانه می‌ بخشد.

امروزه انواع گوناگونی از شیوه های شست و شوی فرش در قالیشویی‌ ها وجود دارد که اشخاص می‌توانند با در نظر گرفتن معایب و مزایای آن شیوه  مورد دلخواه خود را انتخاب کنند.

امروزه با توجه به اینکه قالیشویی‌ ها از انواع گوناگون و مختلف دستگاه‌ ها و ماشین‌ آلات استفاده می‌ کنند شیوه های مختلفی نیز برای شستشوی فرش وجود دارد. بر اساس نوع فرش، شستشو داخل قالیشویی متفاوت خواهد بود. اگر شستشوی فرش در قالی‌ شویی معتبر و توسط افراد حرفه ای و با تجربه انجام نشود به مرور عمر فرش کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:شیرازه دوزی فرش

شیوه های شستشوی فرش:

 • روش سنتی:

روش سنتی از قدیمی‌ ترین راهکار های شستشوی فرش بوده که از قدیم در حیاط خانه‌ ها توسط افراد خانه انجام می شد با این تفاوت که برای خشک کردن فرش از دستگاه‌ های خشک‌ کن استفاده میشود تا فرش فورا خشک و به مشتری تحویل داده شود. امروزه خیلی از قالیشویی های قدیمی شستشوی فرش را به این روش انجام میدهند.

 • روش نیمه اتوماتیک:

یکی دیگر از شیوه های شستشوی فرش شیوه نیمه اتوماتیک میباشد که نیمی از مراحل کار توسط نیروی انسانی و نیمیه باقی مانده به وسیله تجهیزات و ابزار آلات مدرن انجام می‌ شود. در این شیوه شخصی با فرچه، شلاق زدن و با دیگر تجهیزات شستشو، اقدام به شستشوی فرش میکند و سپس خشک کردن آن توسط دستگاه خشک کن صورت می‌ گیرد.

 • روش کاملا اتوماتیک:

شیوه تمام اتوماتیک همانگونه که از نامش مشخص است تمام مراحل شستشوی فرش با استفاده از دستگاه‌ های مکانیزه انجام می‌ شود. در این شیوه نیروی انسانی دخالتی نداشته و تمام مراحل توسط دستگاه‌ ها انجام می‌ شود.

بیشتر بخوانید:شستشوی مبل استیل

دستگاه قالیشویی کاملا اتوماتیک

در آخر داخل یک دستگاه تمام اتوماتیک، به کمک یک نوار نقاله. فرش از ماشین عبور می‌ کند؛ و به صورت خودکار و کاملا موثر کاملا شسته و تمیز می‌شود. در نتیجه با داشتن این دستگاه‌ ها موسسات قالیشویی به‌ طرز شگفت انگیزی می‌ توانند بهره‌ وری و نتایج کار خود را افزایش بدهند.

این دستگاه‌ ها توانایی تمام مراحل شستشو را به‌ صورت اتوماتیک انجام داده و این در حالی است که موجب کمترین فشار به فرش شده بنابراین سلامت فرش‌ ها را هم ضمانت می‌ کنند. از لحاظ فنی هم ذکر جزئیات این دستگاه‌ ها پیچیده نمیباشد؛ و در واقع مجموعه‌ ای از دیگر دستگاه‌ ها مانند آبکشی، گردگیری، شستشو و خشک کن میباشند؛ که شبیه به یک خط تولید، در ادامه همدیگر قرار میگیرند.

طریقه شستشوی فرش چگونه است؟

شاید برای شما پیش‌ آمده باشد که بخواهید بدانید شیوه کار قالیشویی به چه صورت است؟ یا به‌ صورت کلی در قالیشویی چگونه فرش ها را می شویند؟ در ادامه این مقاله می‌ خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم.

مراحل انجام کار قالیشویی

پیش از اینکه فرش تمیز شود و مراحل کار آغاز شود فرش توسط کارشناسان و متخصصان به‌ طور کامل بررسی شده و نیازمندی‌ های آن در برنامه شستشو قرار می‌ گیرد. حالا مراحل شستشوی فرش داخل قالیشویی شروع می‌ شود:

بیشتر بخوانید:روشویی و خشکشویی فرش

مرحله اول:

در این مرحله فرش را غبار گیری می‌ کنند که اصلی ترین مرحله شستشوی فرش میباشد. در شروع کار فرش عاری از هر نوع آلودگی و گرد و غبار می شود. این شیوه به‌ صورت کاملاً ماهرانه انجام میشود.

مرحله دوم:

در این مرحله به رنگ‌ های به‌ کار رفته در فرش توجه به خصوصی می‌ شود. تثبیت رنگ فرش در مرحله دوم انجام میشود. برای پیشگیری از بهم ریختن رنگ‌ های به‌ کار رفته در فرش، زرد شدن ریشه ها، از بین رفتن طرح‌ های فرش، تغییر رنگ و غیره شگرد ها و ترفند هایی انجام می‌ شود.

مرحله سوم:

در مرحله سوم پس از شستن فرش ها لکه گیری انجام میشود. در این مرحله لکه‌ های فرش مورد بررسی قرار میگیرند و اگر لکه مخصوص و قدیمی روی فرش قرار داشته باشد با استفاده از شامپو یا پاک‌ کننده‌ های ویژه یا حلال پاک می‌ شود و لکه به‌ صورت کلی از بین می‌ رود.

مرحله چهارم:

در مرحله چهارم هم شستشو به طور کلی انجام می‌ شود. در این مرحله فرش تماما تمیز و عاری از هرگونه کثیفی و لکه خواهد بود.

مرحله پنجم:

حالا نوبت آبکشی فرش فرا می رسد که این آبکشی به صورت کلی خواهد بود.

مرحله ششم:

در مرحله ششم و نهایی فرش در دستگاه ویژه آبگیری قرار داده شده و ۹۰ درصد آبگیری می شود. و بعد این فرش‌ ها در سالن‌ های گرم خانه هدایت شده و در ردیف‌ های مرتب برای خشک شدن قرار می گیرند.

این مرحله کار شستشوی فرش تمام  می شود. ادامه هم اگر فرش به خدمات دیگری مثل ترمیم ریشه، برطرف پارگی، کاور ریشه و غیره احتیاج داشته باشد تمام خدمات مربوطه انجام می‌ شود. در غیر این صورت مرحله شستشو و ترمیم به آخر رسیده و فرش به خشکشویی می‌ رود و بعد از خشک شدن به مشتری تحویل داده می شود.

بیشتر بخوانید:بید زدایی فرش

سخن پایانی

یکی از ارزشمندترین محصولات خانه فرش میباشد. اگر این فرش دستباف باشد ارزش آن به‌ مرور بالا تر خواهد رفت. به‌ همین علت نگهداری از آن برای تک‌ تک ما ایرانی‌ ها مهم است. اگر قصد دارید فرش منزل خود را بشویید می‌ توانید آن را به قالیشویی تحویل دهید. اگر فرش کثیفی دارید اما جایی برای شستشو ندارید قالیشویی مهر و ماه این کار را برای شما انجام می‌ دهند.

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و قالیشویی در علامه طباطبایی شمالی و …..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در شهریار
 • قالیشویی در علامه طباطبایی شمالی
 • قالیشویی در کریم خان زند
 • قالیشویی در سعادت آباد
 • قالیشویی در تهران