شیرازه دوزی فرش | 02126453261
قالیشویی مهر و ماه

شیرازه دوزی فرش

شیرازه دوزی فرش
Rate this post

ما در این مطلب به مبحث شیرازه دوزی فرش می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

شیرازه دوزی فرش

شیرازه دوزی فرش

شیرازه فرش به نوار های دو طرف طولی فرش گفته می شود که در واقع قاب فرش هستند. شیرازه علاوه بر اینکه زیبایی فرش را بالا می برد، مقاومت و ماندگاری را هم بالا می برد. شیرازه دوزی به بافتن یا دوختن نوار هایی در حاشیه طولی فرش گفته می شود که امروزه لوله ای شکل و کاملا مدور هستند.

ولی در فرش های قدیمی به صورت نوار هایی با عرض ۲ تا ۴ سانتی متر و طول آن یکسان با طول فرش بوده است. در فرش های قدیمی برای شیرازه دوزی بیشتر از موی بز استفاده می شده چرا که ماندگاری بال تری نسبت به پشم حیوانات دیگر در برابر نم و رطوبت و بیدزدگی دارد.

بیشتر بخوانید:شستشوی فرش اکریلیک

دو مزیت شیرازه دوزی فرش :

 • اگر توجه کنید در حاشیه طولی فرش یک سری پرز هایی وجود دارند که جزء خود بافت فرش به شمار می روند که در صورت نبود شیرازه، به مرور زمان بافت طولی فرش ریخته و از تراکم بافت در آن ناحیه کاسته می شود. طوری که بعد از مدتی اگر توجه کنید به راحتی مشاهده می کنید که از حاشیه فرش کم شده است. پس شیرازه دوزی موجب استحکام بخش طولی فرش شده و همینطر موجب برقراری نظم ویژه ای در آن ناحیه می شود که اصطلاحا موجب پلمپ بافت فرش می شود.
 • خود شیرازه زنی با توجه به سلیقه ای که خود رفوگر در هنگام اجرای آن به خرج می دهد، می تواند طرح های چشمگیری را در حاشیه طولی فرش پیاده کند. برای مثال به جای استفاده از یک نخی که شاید هیچ ارتباطی با فرش نداشته باشد، از نخی استفاده کند که با چله فرش یا رنگ پس زمینه آن مطابقت داشته باشد.

شیرازه دوزی برای چه مدل فرش هایی کاربرد دارد؟

اگر توجه کنید، مشاهده می کنید که همه فرش ها اعم از دستباف، ماشینی و حتی فرش های فانتزی دارای شیرازه هستند. اما طریقه انجام آن برای فرش های ماشینی و دستباف مختلف است.

بیشتر بخوانید:شستشوی گلیم در قالیشویی

1643995720carpet 1479734030 1 scaled

طریقه شیرازه زنی فرش دستباف و ماشینی:

نیاز است بگوییم تمام فرش ها از ابتدا شیرازه پیچی شده اند. چه فرش های ماشینی که در هنگام تولید در کارخانه این کار انجام شده و چه فرش های دستباف که بعد از اتمام بافت، برای عرضه و فروش آماده می شود. ولی امکان دارد بنا به مواردی شیرازه فرش دچار مشکل شود که باید آن را کامل عوض کنیم. ولی اگر شیرازه به صورت جزئی دچار مشکل شده باشد، مثلا قسمتی از آن پاره شده، در این مورد احتیاج به تعویض نیست و ترمیم شیرازه به راحتی توسط رفوگر انجام میشود.

علت پارگی شیرازه فرش چیست؟

یکی از ایراداتی که برای فرش دستبافت ایجاد می‌شود این است که شیرازه فرش دچار پارگی می‌شود. این اتفاق موجب از دست رفتن کیفیت فرش و خراب شدن آن می‌شود. به همین علت لازم است با دلایل پارگی شیرازه فرش آشنا شوید تا در صورت امکان از بروز آن جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:شستشوی موکت

نم و رطوبت روی شیرازه فرش:

شیرازه به نوار های دو طرف فرش گفته می‌شود که مثل یک قاب فرش را در بر می‌گیرد. یکی از علل هایی که موجب می‌شود شیرازه فرش خراب یا پاره شود رطوبت میباشد. فرقی نمی‌ کند دلیل رطوبت چه چیزی باشد، نتیجه و خروجی آن پوسیدگی و از بین رفتن شیرازه فرش است. برای مثال اگر یک گلدان روی فرش بگذارید که زیر گلدانی نداشته باشد، آبی که به فرش نفوذ می‌کند موجب خراب شدن آن می‌شود یا اگر فرش مدت طولانی خیس بماند باز هم خیس ماندن الیاف موجب خرابی فرش می‌شود. بنابراین اگر به خوبی از فرش مراقبت کنید می‌توانید جلوی پاره شدن شیرازه را بگیرید.

کشیده شدن فرش روی سطح:

زمانی که فرش را روی سطحی ناهموار می‌کشید و هیچ توجهی به اجسام تیز و برنده‌ ای که روی سطح قرار دارد نمی‌ کنید باید منتظر پارگی شیرازه فرش باشید.

کهنگی فرش:

فرش دستبافت و ماشینی عمری دارد زمانی که بیش از اندازه فرسوده شود تمام بخش های آن کهنه می‌شود. به این ترتیب حتی شیرازه آن هم پوسیده می‌شود و از بین می‌رود. در این عامل شما دخالتی ندارید که بتوانید آن را کنترل کنید، بلکه فقط عمر فرش تعیین کننده است.

بیشتر بخوانید:شستشوی فرش ماشینی

shiraze farsh

چسب زدن روی فرش:

بعضی از خانم‌ ها برای اینکه شیرازه آلوده نشود روی آن را با چسب نواری می‌ پوشانند. با اینکه چسب مانع از کثیف شدن فرش می‌شود اما از عمر فرش میکاهد. هر بار که چسب را از روی شیرازه جدا می‌ کنید نخ‌ های آن کشیده می‌شود و از استحکام آن کم می‌شود. پس اگر می‌خواهید فرش را تا مدت طولانی‌ تری استفاده کنید بهتر است به جای چسب زدن فرش را بشویید.

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در کیانشهر

 • قالیشویی در فردیس

 • قالیشویی در شهریار

 • قالیشویی در شهر قدس

آخرین اخبار

Notice: file_put_contents(): write of 279 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 279 bytes written, possibly out of free disk space in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 172

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/mehromah/public_html/wp-content/litespeed/css/cfec681d55c525202a3311f0c863c1b6.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/mehromah/...', 130, Array) #1 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/mehromah/...') #2 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://mehroma...', 'css', true, Array) #3 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/mehromah/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/mehromah/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130