ما در این مطلب به مبحث روش های مختلف شستشوی فرش ها در قالیشویی می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، قالیشویی در شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:شستشوی فرش دستباف

روش های مختلف شستشوی فرش ها در قالیشویی

فرش ها از اصلی ترین وسایل منزل هستند که به واسطه تردد و رفت و آمد دچار لکه و آلودگی  می‌شوند. در گذشته اکثر مردم شخصاً اقدام به شستشوی فرش در منزل می‌کردند که این امر دغدغه‌ها و مشکلات زیادی را برای اعضای خانواده به دنبال داشت.

اما امروزه مراکز قالیشویی متعددی در سطح کشور وجود دارند که می‌توان بدون هیچ نگرانی انواع فرش دستباف و ماشینی را برای شستشو به آنها سپرد.

در قالیشویی‌ های معتبر و مجهز از دستگاه‌ های اتوماتیک و مدرن برای شستن و خشک کردن فرش‌ ها استفاده می‌شود

تا از بیشترین تمیزی و درخشش برخوردار شوند. برای آشنایی بیشتر با جزئیات و مراحل شستشوی فرش ها داخل قالیشویی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مرحله اول:تمیز کردن فرش از هر نوع گرد و غبار

در اولین وهله از مراحل شستشوی فرش در قالیشویی ابتدا فرش‌ ها چه فرش ماشینی چه دستباف باید به صورت کامل گردگیری شود و غبار آنها زدوده گردد.

شاید در ظاهر فرش  شما گرد و غبار زیادی نداشته باشد ولی در واقعیت بافت فرش‌ ها در طول زمان و استفاده مکرر گرد و خاک زیادی را به خود جذب میکنند.

در قالیشویی‌ های مدرن عملیات خاک گیری فرش توسط دستگاه مکانیزه خاک گیر صورت میگیرد.

این دستگاه بدون صدمه به تار و پود فرش، هر نوع گرد و غبار وارد شده به بافت آن را به خوبی خارج می‌سازد. مدت زمان غبار گیری با توجه به سایر فرش گوناگون بوده و به طور معمول یک ساعت به طول می انجامد.

بیشتر بخوانید:شستشوی فرش ماشینی

مرحله دوم:خیس کردن فرش و برس کشی آن با استفاده از مواد شوینده

بعد از اینکه گرد و غبار از بافت فرش خارج شد نوبت به خیس کردن آن در آب می‌شود. پس از اینکه فرش به صورت کامل مرطوب و خیس شد بر اساس الیاف، نوع بافت و لکه‌ های موجود بر روی فرش از شوینده و لکه بر های متناسب استفاده می‌شود.

لکه برها و شوینده‌ هایی که در قالیشویی‌های معتبر استفاده میشوند کاملاً استاندارد بوده و فاقد ترکیبات خطرناک برای رنگ و بافت فرش میاشند. در این مرحله از دستگاه مخصوص شستشوی فرش برای برس کشی و از بین بردن کثیفی های سطح آن استفاده می‌شود.

انجام این مرحله بر اساس متراژ فرش بین یک تا ۳ ساعت طول میکشد. البته برای شستشوی فرش‌ های دستباف و گرانبها اکثرا از نیروی انسانی بهره گرفته میشود تا به بافت و رنگ فرش صدمه ای وارد نشود.

مرحله سوم: آبکشی و شستشوی فرش ها

در شستشوی فرش در قالیشویی، فرش پس از اینکه به وسیله مواد شوینده تماما تمیز و برس کشی شد برای آبکشی به دستگاه‌ های مخصوص این عمل انتقال داده می‌شود.

این دستگاه‌ ها که مجهز به دوش‌ های ویژه پخش کننده آب میباشند تمامی قسمت های فرش را به طور دقیق آبکشی میکنند. در صورت نیاز آبکشی دو مرتبه تکرار خواهد شد، به صورتی که در آخر شستشو هیچ نوع کف یا موادی در سطح و بافت فرش باقی نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید:شستشوی موکت

مرحله چهارم: آبگیری کامل فرش

آبگیری فرش از جمله مراحل خیلی مهم در روند شستشوی فرش است که در قالیشویی‌ های مکانیزه و مدرن به وسیله دستگاه آبگیری به درستی صورت می‌گیرد. طبق این شیوه ها فرش‌ ها پس از آبکشی لوله شده و داخل دستگاه ویژه آبگیری قرار داده می‌شوند.

پس از روشن شدن دستگاه به چرخش در آمده و کل آب موجود در بافت فرش به صورت کامل از آن خارج میشود.

اکثرا در روش سنتی شستشوی فرش، این مرحله به درستی انجام نشده و موجب باقی ماندن آب در بافت و ریشه‌ های فرش میشود.

بر همین اساس نتیجه کار آنچنان رضایت بخش نبوده و فرش‌ ها دچار لکه‌ های زرد و تیره میشوند.

مرحله پنجم: خشک کردن فرش

فرش‌ ها پس از آبگیری کامل از دستگاه خارج شده و برای خشک شدن به فضای آزاد منتقل میشوند. فرش‌ ها به طوری در برابر آفتاب آویزان می‌شوند تا بخش پشت و روی آنها به صورت کامل خشک شده و هیچ نوع رطوبتی داخل فرش باقی نماند.

هر چند در فصول سرد سال و هوای بارانی مراحل خشک کردن فرش در گرمخانه‌ های ویژه قالیشویی انجام میشود.

مرحله نهایی: بسته‌ بندی و تحویل فرش به مشتریان

پس از خشک شدن کامل فرش‌ ها و اطمینان از نبود رطوبت و نم در آنها، فرش ها به وسیله نایلون بسته‌ بندی شده تا در روند حمل و نقل دچار کثیفی نگردند.

و بعد پرسنل حمل و نقل فرش را تمیز و بسته‌ بندی شده تحویل مشتریان می دهند.

با توجه به موارد گفته شده با مراحل شستشوی فرش در قالیشویی آشنا شده و فهمیدید که قالیشویی چطور فرش را می شوید.

ولی این نکته را هم در نظر بگیرید که روش شستشوی فرش‌ ها با توجه به قالیشویی و امکانات آن اختلاف هایی با یکدیگر خواهد داشت.

در بعضی از قالیشویی‌ ها نقش نیروی انسانی پررنگ‌ تر بوده و در بعضی هم تماما از دستگاه‌ های مکانیزه و اتوماتیک برای شستشوی فرش ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:شستشوی گلیم در قالیشویی

هر چند وقت فرش‌ ها را به قالیشویی بسپاریم؟

شاید در ظاهر فرش‌ های شما تمیز به نظر برسند و تصور کنید که احتیاجی به شستشو ندارند. ولی تار و پود فرش‌ ها همواره در معرض آلودگی و گرد و غبار بوده و در صورت عدم شستشو و پاکسازی امکان دارد دچار صدمه شوند. پس شستشوی فرش‌ ها خوب است سالانه حداقل یکبار انجام شود.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم مراحل شستشوی فرش در قالیشویی را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به اینکه امروزه قالیشویی‌ های زیادی در سطح شهر فعالیت دارند باید پیش از سپردن فرش برای شستشو ابتدا از اعتبار و کیفیت خدمات قالیشویی مطمئن شوید.

مجموعه ما از بهترین مراکز قالیشویی در سطح کشور است که فرش‌ های دستباف و ماشینی شما را با بالا ترین کیفیت ممکن و نازل ترین قیمت مورد شستشو و نظافت قرار می‌دهد.

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و قالیشویی در علامه طباطبایی شمالی و …..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد

شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد.

 جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • شستشوی فرش ها در قالیشویی
 • قالیشویی در تهران
 • قالیشویی در عظیمیه
 • قالیشویی در فردیس
 • قالیشویی در ملارد