مبل‌ ها وسایلی هستند که اندازه تمیز بودن آن‌ ها، نقش بسزایی در زیبایی و شیک بودن هر خانه دارد. این لوازم مثل سایر وسایل خانه، هر چند وقت یک‌ بار احتیاج به شستشو دارند.

به خصوص در خانه‌ هایی که فرزند کوچک دارند، شستشوی این وسایل اهمیت زیادی پیدا می‌کند؛ چون مبل‌ها زودتر از حالت معمولی کثیف می‌شوند. بعضی از اشخاص، این کار را به عهده‌ی مرکز های  مبل شویی می‌گذارند؛ ولی بعضی دیگر ترجیح می‌دهند شیوه شستن مبلمان در منزل را یاد گرفته و خودشان این کار را انجام دهند.

در این مقاله قصد داریم نحوه شستن انواع مبلمان را به شما آموزش دهیم، پس با ما همراه باشید.

یشتر بخوانید: مبل شویی در الهیه

مرحله های شستن مبلمان در خانه

شاید در اول کار تمیز کردن مبل‌ ها در خانه خیلی سخت به نظر برسد؛ ولی اگر کمی وقت و حوصله به خرج دهید و شیوه شستن مبلمان در خانه را یاد بگیرید، می‌توانید در زمان نیاز، این وسایل را مثل روز اول حسابی برق بیندازید.

با این‌ حال قبل از آغاز کار، حتماً باید به نوع مبلمان خود توجه کنید؛ چون تفاوت‌ هایی در تمیز کردن مبل های پارچه‌ای با مبلمان چرم یا مخملی وجود دارد.

همینطور اگر که مبلمان شما دارای بر چسب راهنمای شستشو است، حتماً باید مرحله های شستشو را مطابق با دستور العمل‌ های نوشته شده انجام دهید؛ ولی به صورت کلی نحوه شستن مبلمان در منزل شامل مرحله های زیر می‌شود:

 1. تمیز کردن گرد و غبار: در این مرحله با کمک از یک جارو برقی، گرد و غبار روی مبلمان را تمیز کنید.
 2. پرز گیری: پرز گیری مخصوص کسانی است که حیوان خانگی دارند. در بعضی از مواقع، موهای ریخته شده روی مبلمان با جارو رفع نمی‌شوند و شما حتماً باید توسط از یک پرز گیر، آن‌ ها را از روی مبل هایتان تمیز کنید.
 3. لکه گیری: با گذشت زمان لکه‌های گوناگونی روی مبلمان ایجاد می‌شوند، برای تمیز نمودن این لکه‌ها، نسبت برابر از آب و سرکه سفید را با یک دیگر مخلوط کرده و روی لکه‌ها اسپری کنید، بعد با یک دستمال به آرامی لکه‌ها را پاک کنید. برای مبلمان چرمی، احتیاجی به اسپری نیست و فقط نیاز است اول دستمال را با محلول مرطوب کرده و سطح مبلمان را با آن تمیز کنید.
 4. تمیز کردن بخش های چوبی یا فلزی مبلمان: با استفاده از دستمال نرم و یک شوینده مختص پاک کردن سطح های چوبی یا فلزی، این بخش ها را تمیز کنید.
 5. شامپو زدن: ترکیبی از آب ولرم و شامپو آماده کنید و بعد روی بخش کوچکی از مبلمان تست کنید، اگر که با تغییر رنگ روبرو نشدید، یک ابر یا اسفنج بزرگ را به ترکیب آغشته کرده و بخش های پارچه‌ای را کاملاً با آن آغشته کنید. اگر از بخار شوی استفاده می‌کنید، مرحله بعدی را انجام دهید به غیر این کف‌های روی مبل را با یک دستمال از روی مبلمان تمیز کنید. دقت داشته باشید که این مرحله و بعدی، برای مبلمان چرمی قابل انجام نیستند.
 6. استفاده از بخار شوی: اگر بخار شوی دارید، بعد از آغشته کردن مبلمان به شامپو (کاری که در مرحله پیش  انجام شد)، سه لیتر آب و سه پیمانه ماده شوینده بر پایه آب را درون یک ظرف با هم مخلوط کرده و آن‌ها را درون  مخزن بخار شوی بریزید، بعد سطح مبلمان را با کف شامپو و محلول شستشو دهید. بعد از تمام شدن کار، مکنده بخار شوی را فعال کنید و کف‌های روی سطح مبل را تمیز کنید.
 7. خشک کردن: بعد از شستن مبلمان، اجازه بدهید آن‌ها خشک شوند. در شستشوی مبل های پارچه‌ای و مخمل به شیوه دستی، امکان دارد حجم رطوبت باقی مانده روی مبل‌ها بیشتر باشد؛ پس بعد از به پایان رسیدن کار، با یک دستمال نرم و تمیز کمی از رطوبت را بگیرید تا مبلمان زودتر خشک شوند. اگر مبلمان چرمی را با دستمال مرطوب تمیز کرده‌اید، می‌توانید کار رطوبت‌ گیری را برای مبلمان چرمی هم انجام دهید.

یشتر بخوانید: قالیشویی در ظفر

esfahan washing sofa

روش شستن مبلمان پارچه ای در خانه

مبل‌ های پارچه‌ای امکان دارد از پارچه‌هایی با طرح و رنگ‌های شلوغ و گوناگون و یا به شکل تک رنگ درست شده باشند. در هنگام شستن این مبل‌ها در منزل، باید حواستان باشد موادی که استفاده می‌کنید سبب تغییرات رنگ پارچه‌ها نشوند. روش شستن مبلمان در خانه، برای مبلمان پارچه‌ای به روش دستی یا با استفاده از بخار شور ممکن است. قطعاً استفاده از بخار شور نتیجه بهتری دارد؛ ولی اگر بخار شور نداشتید، می‌توانید این کار را به شیوه دستی هم انجام دهید.

نحوه شستن مبل چرم در خانه

تمیز کردن مبلمان چرم، به دفعات آسان تر از مبلمان پارچه‌ای است و استفاده از یک دستمال مرطوب به صورت روزانه تا حد زیادی مبلمان شما را تمیز نگه می‌دارد. امکان دارد در بعضی از آموزش‌ های شیوه شستن مبلمان در خانه، برای تمیز کردن مبل های چرمی مواد شیمیایی غلیظ ذکر شده باشد؛ ولی این مواد در مدت طولانی به چرم صدمه زده و سبب کدر و کمرنگ شدن رنگ آن‌ ها می‌شوند؛ پس بهترین راه تمیز کردن مبل چرم، استفاده از مواد مختص تمیز کردن چرم است که از برند و فروشگاه فراهم شده باشد.

یشتر بخوانید: شستشوی موکت در تهران

نحوه شستن مبلمان مخمل در خانه

مبلمان مخملی را می‌توان دقیقا مثل مبل‌های پارچه‌ای، با استفاده از بخار شوی یا به شیوه دستی تمیز کرد. امکان دارد خشک شدن این نوع مبلمان بیشتر از سایر مبل‌های پارچه‌ای زمان ببرد، بنابراین اگر از شیوه دستی استفاده می‌کنید، بهتر است در آخر کار همه بخش ها را توسط یک دستمال یا حوله خشک کنید.

وسایل مورد نیاز برای شستن مبلمان در خانه

بعد از یاد گرفتن شیوه شستن مبل در خانه، باید وسایل و مواد مورد نیاز برای شستشو را فراهم کنید. همانگونه که تا اینجا اشاره کردیم، برای تمیز کردن هر مدل مبل، باید از لوازم بخصوصی استفاده کنید. به کار گرفتن شیوه های دیگر، امکان دارد به بافت پارچه و جلوه مبلمان شما صدمه بزند. این وسایل یا مواد، می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • جارو برقی برای تمیز نمودن گرد و غبار از روی مبلمان
 • پرز گیر (اگر که حیوان خانگی دارید.)
 • دستمال یا حوله تمیز و اسفنج
 • بخار شور
 • شامپو مختص شستشوی مبلمان

یشتر بخوانید: قالیشویی در گلابدره تهران

shutterstock 1682155810

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • مبلشویی در تهران
 • مبلشویی در کیانشهر
 • مبلشویی در شهر قدس
 • مبلشویی در عظیمیه
 • مبلشویی در سعادت آباد
  • مبل شویی مبلمان راحتی در دربند