قالیشویی در تهران - چطور از شر بید فرش راحت شویم؟ -02126453261

چطور از شر بید فرش راحت شویم؟

Rate this post

ما در این مطلب به مبحث چطور از شر بید فرش راحت شویم می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: قالیشویی در تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

بید فرش

یکی از شناخته شده ترین حشرات آسیب‌ زننده به فرش است.

بید فرش معمولا به فرش‌ های دستباف و دارای الیاف طبیعی پشمی حمله ور میشود. با این وجود در بعضی موارد دیده شده که فرش‌ های ماشینی دارای پشم در الیاف خود هم از گزند این حشره فرش خوار در امنیت نیستند. حجم آسیب رسانی به فرش‌ ها هم می‌تواند از کم تا زیاد متغیر باشد.

با این حال معمولا یک فرش صدمه دیده، چه کم و چه زیاد، دیگر ارزش سابق را ندارد. پس اگر تعداد فرش‌ های دستباف خانه شما بالا است؛ و یا اگر تعدادی فرش را در انباری نگهداری می‌کنید؛ بهتر است نکته هایی را برای مراقبت و محافظت از آنها در برابر بید در نظر بگیرید. بر این اساس در این نوشته به علاوه آشنایی با این حشره و مسئله های مربوط به آن، بهترین راهکار های از بین بردن بید فرش را هم می‌آموزید.

بیشتر بخوانید: شستشو قالی در محل با دستگاه

بید فرش چیست؟

بید فرش که در زبان انگلیسی آن را با نام Beetle می‌شناسند؛ یکی از حشره های فرش خوار مشهور است. این حشرات در سن بلوغ دارای بال است. با این وجود کمتر افرادی پرواز کردن بیدها را دیده است.

در برابر آنها علاقه زیادی به زاد و ولد سریع دارند. در واقع این بیدها نیستند که به فرش شما حمله ور میشوند.

بلکه لارو های آنها از فرش‌ ها به عنوان منبع تغذیه بهره می‌برند. به صورت دقیق‌ تر باید گفت بید بالغ توانایی هضم پروتئین‌ها و کراتین موجود در الیاف پشمی فرش را ندارند.

پس میلی هم به خوردن آن ندارند. با این حال کار آن ها تخم‌گذاری در لا به‌ لای فرش‌ هاست. مرطوب و تاریک بودن فضای فرش، هم مهم‌ترین علت مساعد شدن این فضا برای تخم‌ گذاری بید ها است.

همینطور بهترین منبع تغذیه لارو های آنها، الیاف پشمی فرش است. در آخر این فرآیند تخم‌گذاری سریع و متوالی بید فرش است که باعث آسیب دیدن فرش می‌شود.

بیشتر بخوانید: ترمیم قالی در قالیشویی

نشانه خرابی فرش توسط بید

حشره های فرش خوار مختلف رویکرد های گوناگونی  برای آسیب زدن به فرش دارند. در واقع هر یک را فارغ از مشخصات ظاهری حشرات، می‌توان از روی شیوه آسیب زدن به فرش هم شناسایی کرد.

در نظر داشته باشید که نخستین مرحله از بین بردن بید فرش اطمینان حاصل از این است که فرش شما واقعا توسط این حشره مورد حمله قرار گرفته است. چون که حشرات دیگری مثل سوسک بالغ رنگی، سوسک فرش و پروانه فرش هم وجود دارند؛ که هر یک به شکلی گوناگون به آنها صدمه زده و از سویی شیوه از بین بردن آنها هم برخی اوقات متفاوت است.

با این توضیحات خیلی مهم است که بدانید بید فرش اغلب به فرش‌ های دارای الیاف پشمی حمله می‌کند. همینطور سبک صدمه زدن به آن ایجاد نقاط سکه‌ ای ریز و درشت به روی فرش است.

البته این نقطه ها وقتی آسیب زیاد میشود دیده می‌شوند. پس باید به دنبال نشانه‌ های دیگری هم باشید. الیاف فرش‌ های بید زده حالتی خرد شده می‌گیرند. به عبارتی پشم منطقه های آسیب دیده حالتی خرد شده گرفته و با دست کشیدن روی آن منطقه در دست می‌مانند.

در واقع پشم هنوز سر جای خود قرار دارد؛ لی دیگر استحکام سابق را نداشته و به آسانی از هم گسسته می‌شود.

اگر فرش شما دچار این مشکل ها است؛ احتمالا این حشره کار خود را شروع کرده و باید به فکر از بین بردن بید فرش باشید.

بیشتر بخوانید: دلایل مهم مبلشویی

پیشگیری از حمله بید فرش

برخی اوقات شیوه های از بین بردن بید فرش با شیوه های جلوگیری از آن هم‌ پوشانی دارد. پس در این قسمت از گفتن آنها خودداری می‌کنیم. ولی جدا از آنها می‌توان شیوه های پیشگیری از بیدها را در چهار اصل اساسی زیر خلاصه نمود:

  • کم کردن رطوبت: رطوبت مهم‌ترین عامل مناسب سازی کردن فضای زندگی برای بیدها است. پس اگر می‌خواهید فرش شما فضای متناسبی برای رشد آنها نباشد؛ تا حد امکان از ایجاد رطوبت در آنها پیشگیری کنید.
  • کم کردن گرمای بیش از حد: محیط گرم هم عامل مطلوب دیگری در بهبود فضای زندگی بیدها است. پس اگر بتوانید فضای محل نگهداری فرش‌ ها را خنک نگه دارید؛ احتمالا حمله بیدها را کمتر کرده اید.
  • وجود نور: تاریکی یکی دیگر از عامل های مناسب سازی برای زندگی بیدهاست. به همین علت فرش‌ های قرار گرفته در محیط تاریک انبار، با احتمال بالاتری دچار بیدزدگی می‌شوند. پس اگر به‌ صورت مقطعی فضای انباری را برای مدت زمانی روشن کنید یا فرش‌ها را در معرض نور قرار دهید؛ احتمال صدمه دیدن فرش را کمتر خواهید کرد.
  • بهداشت فرش: جارو برقی کشیدن مرتب فرش کمک می‌کند تا موجودات میکروسکوپی و لاروهای احتمالی در لا به‌ لای آن کمتر شود.

بهترین شیوه های از بین بردن بید فرش

در این قسمت شما را با بهترین شیوه های از بین بردن بید فرش آشنا می‌کنیم. همانگونه که قبل از این هم گفتیم بعضی از این شیوه ها می‌توانید به علاوه حذف بیدها، برای پیشگیری از ایجاد کلونی آنها هم استفاده کنید.

نکته مهم دیگر اینکه از تعدادی از این شیوه ها می‌توان برای از بین بردن بید در بقیه الیاف مثل کمد لباس‌ها هم استفاده کرد.

چوب دارچین

چوب دارچین به علت بوی قوی خود، گزینه خیلی مناسبی برای جلوگیری از شکل گیری کلونی بیدها است.

در واقع دارچین نمی‌تواند شیوه از بین بردن بید فرش باشد. با این وجود اگر هنوز بیدی وجود ندارد؛ می‌تواند گزینه مطمئن و کم خطری برای پیشگیری از ایجاد آنها باشد.

بیشتر بخوانید: شستشوی مبل چرم در مبلشویی

برگ بو

برگ بو یکی دیگر از شیوه های گیاهی از بید بردن بید فرش است. جالب است بدانید که این شیوه تنها برای بیدها تاثیر گذار نیست؛ و از آن می‌توان برای از بین بردن و دور کردن خیلی از حشرات موذی دیگر هم استفاده کرد.

برگ بو را می‌توانید به شکل تازه خریداری کرده و خشک کنید. همینطور نمونه خشک شده آن را می‌توانید در بعضی  از عطاری‌ها پیدا کنید.

به هر حال از برگ بوی خشک شده می‌توانید در هر مکان آلوده به بید و بقیه حشرات استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش شستشوی فرش در قالیشویی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا