برای مراقبت و افزایش طول عمر فرش های مدل دستباف، نخست باید تا حد امکان فرش ها را تمیز نگه دارید.

زیرا آلودگی و گرد و خاک سطح فرش ضمن اینکه نما  و ظاهر فرش را از بین می برد، موجب به وجود آمدن آسیب هایی به روی فرش ها می شود.

این صدمه ها از ارزش کلی فرش دستبافتتان کم می کند.

برای شستن فرش و قالی مدل دستباف باید قواعد و قانون هایی که باعث محفوظ ماندن کیفیت و از بین نرفتن ارزش اصلی فرش میشود بهره گرفت، شستشوی فرش مدل دستباف اصول و قانون های مخصوص خود را دارد.

تمام فرش های دستی که در منزل نگهداری می شوند در مقابل لکه ها و خرابی هایی هستند و زیرا دائما نزدیک آلودگی و کثیف شدگی ها قرار دارند و باید شست و شوی آن ها به درستی انجام داده شود.

این امر مثل شستشوی فرش های ماشینی نیست و باید با روش و قواعد مخصوص خود انجام گیرد.

این شستشو کیفیت نخستین فرش دستباف  را حفظ می کند.

بعضی اوقات برخی افراد شستشوی فرش دستباف را به روش غیر اصولی انجام می دهند و این موضوع ویژگی های ظاهر فرش را تحت تاثیر قرار می دهد و ساختار کلی فرش را دچار آسیب قرار میدهند.

بیرون ریزی ذرات گرد و غبار پیش از شستشو به تمیز تر شدن فرش ها به نحو بهتر کمک می کند.

اگر این گرد و خاک ها قبل از شستشو بیرون ریخته نشوند به مرور فرش به حالت کدر در خواهد آمد و ظرافت اولیه خود را نخواهد داشت.

می توانید از مجموعه قالیشویی های مهر و ماه درخواست کرده تا این کار را بر عهده بگیرند.

بیشتر بخوانید: قالیشویی در محمد علی کشاورز

0blch e1677404414832

بیشتر بخوانید: قالیشویی در علامه طباطبایی شمالی

نکات نگهداری و مراقبت از فرش های دستباف

در شستن فرش های دستباف باید حتما کار های غبارگیری فرش انجام گیرد.

هر گرد و غباری که به پرزهای فرش دستباف ورود میکنند به سادگی با شستشو خارج نمی گردند.

ذرات آهن، کربن، دوده و… همه این ها توسط هوا وارد پرزهای فرش های دستی می شوند و به هیچ عنوان با شستشوی خارج نمی گردند و با شستن رطوبت را جذب کرده  و همین موضوع باعث ایجاد حالت کدری در سطح فرش ها می شود.

اکثر کسانی که از تاکتیک های عادی ای که برای شستشوی فرش ماشینی است برای شستن فرش دستباف استفاده می کنند پس از خشک شدن فرش ناراضی بودن خود را از کارشان به زبان می آورند و به دلیل اینکه از اول مطابق با قواعد و اصول این کار را انجام نداده اند اگر چند بار دیگر هم فرششان را بشویند دوباره هم فرش به کیفیت و تمیزی پیشین خود نمی رسد و امکان دارد حتی پوسیده هم شوند.

نگرفتن غبار و بی توجه بودن نسبت به شستشوی فرش موقعیت رشد حشره های گوناگونی را ایجاد می کند که با گذر زمان موجب پوسیدگی کلی فرش ها می شود.

از آن جایی که این روز ها جاروبرقی کشی سطح فرش ها نقش بسزایی در غبار زدودن فرش ها دارد ولی باز هم احتیاج است که هر سال یک یا دو دفعه مطابق با اصول و قاعده های مشخص فرش غبارزدایی و شسته شود.

تکنیک های زدودن غبار فرش ها به روش دستی و ماشینی فرق میکنند؛ ولی این روز ها اغلب افراد برای پیشگیری از خسارت رسیدن به فرش و حفظ ارزش فرش هایشان از تکنیک های ماشینی استفاده می کنند.

اگر یک دفعه در خانه به شستشوی فرش دستباف اقدام کرده باشید بی شک می دانید که این امر اصلا کار ساده و بی دغدغه ای نیست و به هیچ عنوان همانند شستن فرش ماشینی نیست اگر یک قاعده کوچک در شستن فرش از یادتان برود امکان دارد فرش شما دچار خرابی شود.

نخ های ابریشم و پشم کاربرده شده در بافت این نوع فرش ها فعالیت شستشو را دشوار می کند و بیشتر آدم ها ترجیحشان این است که این فعالیت را به کارخانه قالیشویی به روزی بسپارند.

یکی از مشکل هایی که اغلب افراد در شستشوی فرش های دستباف با آن مواجه می شوند رنگ پس دهی فرششان است و این یک مشکل کلی است و امکان دارد پس از شستشو همواره رنگ ها در هم ترکیب شوند و فرش کلا کیفیت خود را از دست بدهد.

قبل از شستن باید تست تثبیت رنگ را انجام دهید و یک دستمال نم دار سفید را روی یک گوشه از فرش بکشید، اگر فرش شما رنگ داد فعالیت شما در شستن سخت تر و حرفه ای تر میشود؛ ولی اگر نگران شستن هستید این امر را به مرکز قالیشویی مهر و ماه بسپارید.

بیشتر بخوانید: مبل شویی در سهروردی جنوبی

نکات مهم شستن فرش های مدل دستباف :

برای شستن فرش مدل دستباف از برس استفاده نمی شود زیرا برس به پرز فرش صدمه میرساند.

حتما باید پیش از آغاز شستشو به شیوه دستی یا مکانیکی غبارگیری انجام گیرد.

در تکنیک های دستی عموما فرش ها را چند ساعت می تکاندند و یا با چوب با ملایمت به پشت فرش زده تا گرد و غبار از آن بیرون ریزد.

این دو تاکتیک حتما باید با ملایمت انجام شود تا موجب پارگی و از هم جدا شدن تار و پود فرش ها نشود.

در تکنیک مکانیکی که عموما در قالیشویی ها انجام می گیرد نوع فرش دستباف و کیفیت فرش مشخص کننده شدت غبارگیری است.

دمای آب برای شستن فرش دستباف باید ملایم باشد.

آب داغ به بافت و رنگ فرش صدمه زده و اگر فرش رنگ پس بدهد با آب داغ این اتفاق چند برابر خواهد شد.

برای شستن فرش های دستباف حتما از شوینده های مخصوص با نخ و ساختار فرش استفاده نمایید تا رنگ ها جوهر خود را از دست ندهند.

استفاده از هوای باز و سایه بهترین جا برای خشک کردن فرش است.

اگر خشک شدن فرش طولانی شود فرش بوی نامطبوعی میگیرد.

خشک شدن با لوازم های حرارتی مثل سشوار و بخاری موجب خرابی در فرش ها می شوند.

بیشتر بخوانید: قالیشویی در قائم مقام فراهانی

1678393685640a4155c718f main

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و قالیشویی در شهرک کوثر چیتگر…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در تهران
 • قالیشویی در کرج
 • قالیشویی در عظیمیه
 • قالیشویی در شهریار
 • قالیشویی در شهرک کوثر چیتگر