ما در این مطلب به مبحث شستشوی دستباف در قالیشویی تهران می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: قالیشویی در تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

شستشوی دستباف در قالیشویی تهران

شستشوی فرش دستباف از حساسیت بالایی برخوردار است و باید برای انجام این کار موارد زیادی را بر اساس شرایط هر فرش در نوع الیاف، نوع رنگ، طیف رنگ، میزان آلودگی، نوع لکه ها و قدمت، تنظیم و با دقت مورد ارزیابی قرار بگیرند و حتی در زمان شست و شو کنترل شوند.

کارشناسان فرش به علت ریسک بالایی که این کار برای سلامت و طول عمر فرش دارد، هرگز شستن فرش های دستباف داخل منزل را توصیه نمیکنند، زیرا به طور معمول این کار با مواد شوینده پرکابرد خانگی انجام میشود که دارای کربنات دوسود، سود سوزآور و یا مقادیر کنترل نشده هیدروسولفیت میباشد و باعث از بین رفتن چربی طبیعی الیاف پشم شده و آن ها را خشک و شکننده ساخته و موجب تغییر رنگ در فرش می شوند.

شایان ذکر است تجهیزات شست و شوی خانگی نیز برای این کار مناسب نمیباشند.

در صورتی که برای شست و شوی فرش به فرچه احتیاج باشد، سخت ترین نوع قابل استفاده فرچه ساخته شده از موی اسب میباشد در حالی که به طور معمول از فرچه های غیر تخصصی برای شستن فرش در منزل استفاده می شود. همینطور فضا و شرایط محیطی هم در کیفیت شستشو از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال خشک شدن فرش نباید در معرض نور آفتاب انجام شود و این در حالی است که عوام تصور میکنند که نور خورشید به علت خاصیت ضد عفونی کنندگی برای خشک شدن فرش مناسب است.

بیشتر بخوانید:پاک کردن لکه خون از روی مبل

جمع آوری و حمل و نقل

در این قسمت فرش های دستباف از فرش های خیس متمایز شده و فرش های دستباف که رطوبت دارند سریعا به کارخانه منتقل میشوند. همینطور باید فرش ها در طول مسیر حرکت در مقابل کثیفی های محیطی و نزولات هوا محافظت شوند، زیرا رطوبت موجب تغییر رنگ در اکثر فرش های دستباف میشود.

همه خودرو های ناوگان حمل و نقل مرکز قالیشویی مهر و ماه اتاق دار بوده و نه تنها از فرش ها در مقابل بارش محافظت میکند بلکه از نفوذ ریزگردها و دوده معلق در جو به داخل تار و پود آنها هم جلوگیری میکند.

غبار روبی

قبل از شستشوی فرش دستباف باید گرد و غبار ته گره های فرش خارج شود. برای این امر در قلیشویی مهر و ماه ماشین غبارگیری مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه بوسیله برس غلتکی گرد و غبار موجود در گره ها و پرز در الیاف سطح فرش را جدا مینماید.

 این قسمت تنظیم دور برس غلتکی است که نیازمند مهارت و تجربه بالای اپراتور ماشین است تا با توجه به:

جنس الیاف، قدمت و انعطاف پذیری فرش، دور دستگاه را برای هر فرش تنظیم کرده و در ابتدای غبارگیری با دقت بررسی چشمی انجام دهد که اطمینان حاصل کند دور انتخاب شده مناسب است، در غیر این صورت کار متوقف شده و تنظیمات صحیح میشود. قابل توجه است که در شیوه سنتی و در اغلب کارگاه های قالیشویی از شیوه تکاندن و چوب زنی فرش استفاده می شود.

که مخصوصا در فرش های دستباف به تار و پود فرش صدمه رسانده و باعث سوراخ یا پاره شدن سطح آن و کم شدن طول عمر فرش می شود. در آخر این مرحله فرش ها با دقت و ظرافت خاصی بررسی میشوند تا در صورت وجود پوسیدگی، سوراخ یا لکه اول ترمیم و لکه بری صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید:ترمیم سوختگی مبل

شستشو و آبکشی

این مرحله اصلی ترین و حساس ترین بخش کار میباشد، زیرا موارد بسیاری دخیل هستند که میتوانند برای فرش ها ضرر داشته باشند و باید با دقت بررسی شوند.

پیش از هر چیز باید رنگ دهی فرش در معرض آب تست شود و کار های لازم لحاظ شوند. سطح زیر کار و شیب آن اهمیت بالایی دارد. جریان آب باید به شکل دوشی و با دمای کم باشد.

درشستشوی فرش دستباف به هیچ عنوان نباید از مواد قلیایی و اسیدی که مخصوصا دارای کربنات دوسود، سود سوز آور و یا مقدار زیادی هیدروسولفیت هستند، بهره برد. پساب خروجی روند شست و شو باید در هنگام کار کنترل شود. کنترل رنگ به طور چشمی و کنترل PH با استفاده نوار تورنسل صورت میگیرد. و در صورت خنثی نبودن از محلول آب و اسید با غلظت متناسب استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید:نحوه ی شستن مبلمان با بخارشوی در منزل

آبگیری و خشک کردن

در این مرحله اول آب باقی مانده در سطح فرش جدا میشود و بعد رطوبت الیاف گرفته می شود. باید توجه کنید که در هنگام روند شستشو میزان آب میان بافتی الیاف هم افزایش میابد و نباید در کوتاه مدت کاهش یابد چرا که باعث ترد و شکننده شدن آنها خواهد شد. بنابراین در این مرحله هرگز نباید دمای فرش از ۴۰ درجه سانتی گراد بالاتر رود همینطور فرش نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد.

زیرا این کار باعث تغییر رنگ فرش شده و قطرات آب روی سطح فرش به عنوان عدسی عمل میکند. و باعث تمرکز پرتو های نور خورشید میشوند و در تمام سطح فرش در ابعاد میکرونی الیاف را می سوزانند. و موجب کاهش طول عمر فرش و صدمه در شستشو های بعدی میشوند. در مرکز تخصصی خدمات فرش مهر و ماه این مرحله با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب و استاندارد و تخصصی جهت جابجایی و خشک کردن فرش ها صورت میگیرد.

و در طول آن به هیچ عنوان فرش در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و دمای آن دائماً کنترل می شود. بعد از خشک شدن به منظور اینکه طرح ها شفاف شوند و سر جای خود قرار بگیرند، فرش در جهت خواب برس زده می شود.

بیشتر بخوانید:محلول خانگی تمیز کننده مبل

خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، قالیشویی در فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و…..

جهت انجام تمامی خدمات قالیشویی و مبل شویی در تمامی مناطق مانند: تهران، کرج، اندیشه، ملارد، فردیس، شهریار، شهر قدس، کیانشهر، عظیمیه،سعادت آباد، تجریش و….. و همچنین خدمات رفوی ریشه و شیرازه فرش های ماشینی و دستبافت، رفو و ترمیم فرش،بافت فرش، بید زدایی توسط رفوکاران مجرب و خبره انجام میگیرد شستشوی انواع مبلمان پارچه ای،صندلی های ناهارخوری، شستشوی خوشخواب و خشکشویی موکت های چسبیده به زمین (با چسب) و روشویی و خشکشویی فرش در منزل نیز با استفاده از دستگاههای مخصوص خشکشویی صورت می گیرد. جهت مشاوره با بهترین مرکز قالی شویی و مبل شویی مهر و ماه تماس بگیرید.

تماس با قالیشویی مهر و ماه در تهران و کرج

 • دفتر شعبه شمال شرق تهران
 • فرمانیه خیابان جهانبخش نژاد پلاک ۲۸ طبقه ۵ واحد ۵۱
 • شماره تلفن ثابت: 02126453261
 • دفتر شعبه شمال غرب تهران
 • سعادت آباد خیابان علامه جنوبی مجتمع تجاری طوس پلاک ۱۵۷ طبقه ۳ واحد ۷۹
 • شماره تلفن ثابت: 02188093249
 • واتساپ: ۰۹۱۹۵۱۲۷۹۰۲
 • آدرس کارخانه قالیشویی
 • تهران بزرگراه آزادگان اتوبان جاده ساوه کارخانه ی قالیشویی مهر و ماه

 • قالیشویی در فرمانیه
 • قالیشویی در اندیشه
 • مبل شویی در شهر قدس
 • قالیشویی در تهران
 • قالیشویی در ملارد
 • شستشوی دستباف در قالیشویی تهران